Czy fonetyzacja zawsze „zła”?

Fonetyzacja w szybkim czytaniu

Fonetyzacja w szybkim czytaniu

Fonetyzacja, czyli wymawianie czytanego tekstu w myślach (subwokalizacja) lub jego ciche powtarzanie ustami (werbalizacja) to jeden z podstawowych błędów czytelniczych. Odpowiada ona za ograniczenie prędkości czytania, bo dialog nigdy nie nadąży nad wzrokiem. Przekładając to na język informatyczny, człowiek ma niezwykle zaawansowaną kartę graficzną ale dosyć słabą dźwiękową.

Jednak jak się okazuje z praktyki, wszystko można wykorzystać i zmienić na dobre… Kontrolowana fonetyzacja przydaje się podczas czytania w bardzo ciężkich warunkach.

Przykład szybkiego czytania bez wokalizacji: Siedzisz przed biurkiem, w domu cisza lub muzyka ułatwiająca koncentrację, używasz wskaźnika. Czytasz z prędkością 5000 snm albo szybciej, bo nic Ci nie przeszkadza.

Przykład szybkiego czytania z wokalizacją: Stoisz w ciasnym autobusie, który strasznie trzęsie. Obok dwie starsze kobiety zawzięcie dyskutują, wykrzykują do siebie i co jakiś czas Cię popychają. Jest upał, pot spływa Ci z czoła a jako, że jesteś na tyle autobusu, silnik głośno warczy. Co jakiś czas autobus mocno hamuje i musisz utrzymać równowagę. Na przystankach nowe osoby dopychają się do tłumu. Czytasz bez wskaźnika, z wokalizacją, z prędkością 900 snm.

W pierwszym przykładzie pokazałem, że w dobrych warunkach gdy łatwiej jest Ci utrzymać koncentrację tylko na czytaniu, wokalizacja będzie przeszkadzać.

W drugim pokazałem, że w pewnych sytuacjach jest ona przydatna. Przykład z autobusu taką trudną sytuację, gdzie oprócz skupienia na czytaniu, musisz kontrolować swój portfel aby nie zginął, równowagę, wyłączać ze świadomości głosy które Ci przeszkadzają, uczucie gorąca, hałasu, kołysania, etc…

Jest tu mnóstwo czynników które odrywają Twoją uwagę. Fonetyzacja ułatwia Ci koncentrację na tekście.

Tak więc nie trzeba odrzucać umiejętności, którą mamy od początku nauki czytania. Należy jednak umieć ją kontrolować i korzystać tylko wtedy, gdy faktycznie jest potrzebna!

Pozdrawiam,
Marcin Kijak

Tags: , , , , , ,

Leave a Comment