Czy zaawansowani czytelnicy powinni uczyć się szybkiego czytania?

Jeśli już teraz szybko czytasz, to czy warto uczyć się szybkiego czytania?

Jeśli jesteś studentem, prawnikiem, dziennikarzem – to prawdopodobnie już teraz szybko czytasz. Przeciętne tempo czytania to 200 słów na minutę, a u profesjonalistów dochodzi do 350 i więcej. Dalej jest to jednak prędkość niewielka w porównaniu z osobami po kursach szybkiego czytania, gdzie prędkości sięgają kilku tysięcy słów na minutę.

Oczywiście, oprócz samej prędkości czytania, warto zainwestować w zrozumienie. Jest to bowiem podstawa, od której zależy – czy warto cokolwiek czytać. Zrozumienie poprawiasz głównie poprzez praktykę, pracę z celami i koncentrację. Oprócz szybkiego czytania ze zrozumieniem, kolejna umiejętność to zapamiętywanie. Zwiększysz ją znacznie poprzez wielokrotne czytanie tekstu (zapoznaj się z multiczytaniem) oraz tworzenie map myśli.

Szybkie czytanie to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Możesz go wykorzystać aby przeczytać kolejną pozycję, wielokrotnie przeczytać to samo w celu lepszego zapamiętania (polecam), oraz na stworzenie mapy myśli – abyś lepiej zapamiętał i mógł szybciej powtórzyć dany materiał.

Polecam Ci stworzenie specjalnego segregatora, lub wielu segregatorów tematycznych, w których będziesz trzymać swoje notatki w postaci map myśli z przeczytanych książek, artykułów, szkoleń, seminariów, etc.

Zadanie na dziś:

Już dziś znajdź lub kup pusty segregator i koszulki. Opisz go i od dzisiaj trzymaj w nim mapy myśli, będące notatkami z ważniejszych pozycji książkowych, itp. Dzięki temu będziesz mieć w jednym miejscu wiedzę, do której łatwo wrócisz – nawet po dłuższym czasie.

Jeśli natomiast używasz na co dzień komputera, dużo podróżujesz – stwórz folder z mapami myśli i zainstaluj program do ich tworzenia – np. Free Mind. Polecam też MindOmo.com

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

PS.: Link do multiczytania – kliknij

Link do darmowego kursu map myśli

Tags: , , ,

2 Responses to "Czy zaawansowani czytelnicy powinni uczyć się szybkiego czytania?"

  • Klaudia Studentka says:
    • szybkieczytanieblog says:
Leave a Comment