Koncentracja w Szybkim Czytaniu

koncentracja w szybkim czytaniu

koncentracja w szybkim czytaniu

Podstawą szybkiego czytania jest koncentracja. Bez niej, umysł „ucieka”, podróżując myślami w zupełnie inne miejsca, a zrozumienie czytanego tekstu spada do zera. Dlatego koncentracja jest tu kluczowym czynnikiem, o który musisz zadbać.

Jeśli opanujesz koncentrację do perfekcji, możesz zagłębić się w lekturze, nie zwracając zupełnie uwagi na zewnętrzne czynniki, które Cię otaczają. Żaden hałas, odgłosy bawiących się dzieci na podwórku, przechodzący ludzie czy zalatujące z kuchni zapachy nie będą mogły Ci zaszkodzić.

Jednym z mistrzów wysokiej koncentracji i szybkiego czytania, był prezydent Stanów Zjednoczonych - Thomas Jefferson. Czytał on lektury według określonego wcześniej planu i ustalonych celów. Niektórzy mówili, że podczas czytania był odporny na wszystkie czynniki jak głaz.

Zdolność koncentracji zależy od wielu czynników, takich jak kondycja fizyczna i psychiczna, zdrowie i umiejętności. Za chwilę poznasz siedem ważnych zasad, które pomogą wzmocnić Twoją koncentrację i utrzymać przez cały czas czytania.

7 wskazówek wysokiej koncentracji

Przerwy w trakcie czytania

Podczas czytania pamiętaj, aby robić przerwy. Umysł nudzi się już po 18-30 minutach (chyba, że jest to wyjątkowo ciekawa lektura). Oczy męczą się jeszcze szybciej. Aby temu zapobiec, co kilka akapitów omiataj wzrokiem otoczenie – co pozwoli Twoim soczewkom i mięśniom gałki ocznej na zmianę poziomu napięcia i rozluźnienie.

Co jeden lub kilka rozdziałów (w zależności, jak są długie), rób kilku minutową przerwę. Jeśli lektura jest krótka albo szybko czytasz, mogą to być 1-2 minuty. Jeśli dłuższa, to nawet 5 minut. W tym czasie możesz zrobić palming, czyli zasłonić całkowicie oczy rękoma i pomrugać w tak utworzonej ciemni. Po skończeniu czytania, warto wykonać notatki w postaci map myśli.

Picie wody

Oczy i mózg składają się w większości z wody. Dlatego już niewielkie, nawet niewyczuwalne odwodnienie, może spowodować upadek koncentracji, zmęczenie i w rezultacie brak zrozumienia czytanego tekstu.

Zadbaj o szklankę świeżej wody i co jakiś czas (np. co 10 minut) weź kilka łyków wody. Dzięki temu zapewnisz sobie odpowiednie nawodnienie całego układu nerwowego i doskonałą pracę oczu.

Zdrowe odżywianie

Pamiętaj o zdrowym odżywianiu. Fast foody, gazowane i słodzone napoje – tylko zaśmiecają Twój organizm. A im w gorszym stanie jest nasze ciało, tym gorzej pracuje mózg i oczy. Dlatego zapewnij sobie zdrowe produkty, takie jak świeże warzywa, owoce, kiełki, nasiona (słonecznika, dyni) i orzechy.

Dobry sen

Zadbaj o wystarczającą ilość snu. Jeśli jesteś przemęczony, niewyspany – nie ma mowy o szybkim czytaniu i koncentracji! Sen to podstawa, bo przecież podczas spania regeneruje się cały układ nerwowy a zdobyta wiedza jest organizowana i utrwalana.

Świeże powietrze

Nigdy nie czytaj w zatęchłym pomieszczeniu. Nawet, jeśli jest zima – regularnie wietrz swój pokój, bo duża ilość tlenu jest niezbędna do utrzymania koncentracji.

Pamiętaj, że siedząc dłuższy czas w pokoju, przyzwyczajasz się do jego warunków. Nie czujesz zapachów, ani nagromadzonego dwutlenku węgla. Dlatego musisz wietrzyć pokój, niezależnie od swoich odczuć.

Optymalne warunki

Zadbaj o jak najlepsze warunki do czytania. Usuń zbędne elementy otoczenia (np. bałagan na biurku) i odetnij się od dźwięków które Ci przeszkadzają. Jest to potrzebne zwłaszcza, gdy jeszcze nie umiesz w pełni się koncentrować i może coś Ci przeszkodzić w czytaniu.

Dźwięki / muzyka

Przetestuj muzykę podczas czytania. Wiele osób twierdzi, że lepiej im się czyta przy miłej dla ucha muzyce. Ja, ze swojego doświadczenia mogę podpowiedzieć, że świetne są nagrania barokowe. Wpływają one na fale mózgowe, zwiększając dominowanie fal alfa. A to pomaga w koncentracji i zapamiętywaniu materiału, który czytasz.

Przetestuj w/w porady na sobie i zacznij stosować się do tych, które działają na Ciebie najlepiej. Możesz stworzyć sobie specjalną check-listę, na której będziesz odznaczał spełnienie ustalonych przez siebie warunków, tak jak robił to Thomas Jefferson. Dzięki zachowaniu idealnych warunków podczas czytania, Twoja prędkość i zrozumienie będą wzrastać!

Pozdrawiam,
Marcin Kijak

SzybkieCzytanieBlog.pl

 

Tags: , , , ,

Leave a Comment