Kurs szybkiego czytania :: FAQ #1

Witaj! Postanowiłem publikować na łamach bloga „Szybka Nauka najczęściej padające pytania i moje odpowiedzi, dotyczące darmowego kursu szybkiego czytania. Oto dwa pierwsze pytania, które otrzymałem w ostatnich dniach:

1) O co chodzi w ćwiczeniu z miganiem?

Ćwiczenie „miganie” polega na odkrywaniu na ułamek sekundy zasłoniętego tekstu lub cyfr. Chodzi o jak najszybszą asymilację tekstu (fotograficzną) i poprawianiu pamięci roboczej.

Przykładowe ćwiczenie znajdziesz tutaj: Ćwiczenie Migania 1

2. W jakim celu wykonuje się ćwiczenia selekcji

Ćwiczenia te mają na celu nauczenie umysłu szybszego przestawiania filtrów percepcyjnych. Mówiąc prościej, chodzi o nauczenie się jak najszybszego przestawiania się na odbiór poszukiwanych informacji.

Przykładowo, jeśli potrzebujesz informacji na temat X, to przeglądając kilka-kilkanaście książek, jesteś w stanie szybciej znaleźć słowa klucze na ten temat. Ogromnie ułatwia i przyśpiesza to naukę określonych tematów, znajdywanie potrzebnych informacji w książkach, prasie, mailach, stronach internetowych, itd. Po drugie, umiejętność selekcji umożliwia znacznie przyśpieszyć czytanie – omijając to, co nieistotne, a przyswajając tylko to, co potrzebne.

3) Moja prędkość czytania po kursie wynosi ok. 600 snm. Dlaczego tak mało?

Prędkość 600 snm to bardzo dobry wynik, jak na kurs internetowy, gdzie sam wykonujesz ćwiczenia przez kilkanaście minut dziennie. Mało komu udaje się z książek osiągnąć taką prędkość lub większą.

Zupełnie inaczej ma się sytuacja na stacjonarnym kursie szybkiego czytania, gdzie pod okiem trenera wykonujesz ćwiczenia. Wtedy dostajesz na bieżąco informację zwrotną co zmienić, co robić inaczej, oraz indywidualne ćwiczenia. Masz też motywację zewnętrzną, którą wzbudza trener. Rekord uczestnika z kursu internetowego wyniósł do tej pory 900 snm, z podobnym zrozumieniem jak wcześniej. Jednak nie robię ankiety i tylko kilka procę kursantów chwali mi się wynikami.

4) Nie wyeliminowałem wokalizacji, nadal mam z nią problemy. Co mogę zrobić?

Szybkość wyeliminowania wokalizacji jest bardzo zmienna u poszczególnych osób. Nie jest ona niezbędna do szybkiego czytania (do ok. 900 snm). Jednak warto z nią powalczyć, bo wtedy otwierają się przed nami zupełnie inne możliwe prędkości (liczone w tysiącach snm).

Są 3 szkoły trenerów wypowiadające się na temat wokalizacji.

Jedna z nich, Buzana – mówi, że jest to naturalny nawyk, którego nie trzeba eliminować. Nie przeszkadza w szybkim czytaniu. Jednak zauważ, że za czasów Buzana (zobacz jego książki) absolutnym rekordem szybkiego czytania była prędkość 3850 snm. Dzisiaj jest to 46,500 snm! To zupełnie inna jakość!

Druga szkoła mówi, że należy tylko częściowy wyeliminować nawyk wokalizacji. Zachować go przy słowach kluczach – aby zwiększyć koncentrację i zrozumienie, a wyeliminować przy pozostałych słowach.

Trzecia szkoła, najnowsza uważa, że wokalizacja jest zupełnie zbędna i blokuje możliwość szybkiego czytania. Prawdą jest bowiem, że w myślach możemy wymawiać do kilkuset słów na minutę. Szybciej się nie da. Druga sprawa – nie można wymawiać kilku linijek na raz – bo mamy tylko jeden dialog wewnętrzny (chyba, że jesteś brzuchomówcą ;) Trzecia sprawa – przy wokalizacji uruchamiasz ośrodek mowy, który znacznie wolniej przetwarza informacje niż ośrodek wzroku. Dlatego przedłuża to ścieżkę przez którą podążają informacje i spowalnia proces szybkiego czytania.

Tutaj przeczytasz Jak wyeliminować wokalizację http://www.projektsukces.pl/czytanie_przeszkody.html

5) Jaki jest najszybszy sposób zwiększenia prędkości czytania?

Aby błyskawicznie zwiększyć tempo czytania - ustal cel czytania, zrób rozgrzewkę i używaj wskaźnika podczas czytania. W trakcie kursu szybkiego czytania, przejdziesz kolejne ćwiczenia które skutecznie zwiększą prędkość czytania, rozszerzą pole widzenia i zwiększą stopień zrozumienia tekstu.

6) Dlaczego w szkołach nie uczą szybkiego czytania?

Dobre pytanie! Też bym chciał znać na nie odpowiedź :)   Niestety w szkołach uczy się tylko podstawowych technik pracy z tekstem. Powodem jest prawdopodobnie system edukacji, który nie zmienił się od wielu lat, a techniki czytania – wprost przeciwnie. Pierwsze szkoły szybkiego czytania powstały po wojnie, dzięki wynalazkom z armii brytyjskiej. Potem prace Buzana, Evelyn Wood i innych osób – które badały osoby wyjątkowo uzdolnione w tym zakresie.

Powstało kilka projektów, które mają na celu zmienić system edukacji. Dwa przykłady, to Projekt Geniusz – który zajmuje się szybką nauką i czytaniem, oraz fundacja Kamila Cebulskiego, która przeprowadza Alternatywne Lekcje Przedsiębiorczości.

7) Słyszałam o multiczytaniu. Co to takiego?

Multiczytanie to 5-stopniowy system do nauki przez czytanie – nowatorski sposób uczenia się ze źródeł pisanych. Zawiera wszystko, czego potrzebujesz do nauki i opracowywania wiedzy z książek, artykułów, poradników. Od pierwszego zetknięcia się z tekstem, po określenie celu, wychwytywanie najważniejszych faktów, aż po notowanie, zapamiętywanie i powtarzanie informacji. Więcej informacji tutaj: Multiczytanie

To tyle na dzisiaj, kolejne pytania i odpowiedzi postaram się zamieszczać od czasu do czasu. Jeśli chodzi o kurs szybkiego czytania (jeśli go jeszcze nie znasz), możesz zapisać się za darmo tutaj: Darmowy Kurs Szybkiego Czytania

Pozdrawiam,
Marcin Kijak

Tags: , , ,

Leave a Comment