Kurs szybkiego czytania :: FAQ #2

Dzisiaj kolejne pytania od Was i odpowiedzi, których udzielam w mailach na temat szybkiego czytania :)

8. Co się stanie ze zrozumieniem gdy zwiększę prędkość czytania?

Najczęściej na początku nauki szybkiego czytania następuje spadek zrozumienia. Jest to naturalny proces, który trzeba uwzględnić w trakcie nauki. Mózg uczy się nowego sposobu przyswajania informacji i czego efektem jest spadek zrozumienia czytanego tekstu. Dopiero w trakcie treningu po ok. kilkunastu-kilkudziesięciu sesjach szybkiego czytania następuje powrót zrozumienia do poprzedniego poziomu, a czasem wyżej.

9. Jaki jest limit prędkości szybkiego czytania?

Teoretycznie nie ma limitów szybkości. Wszystko zależy od ilości informacji przyswajanych w jednostce czasu. Czytając na raz jeden wyraz (tak uczą nas w szkołach), osiągamy prędkość do 200-300 snm. Zaawansowani czytelnicy potrafią czytać po kilka wyrazów na raz, wtedy prędkość wzrasta do 400-600 snm. Praktycy szybkiego czytania potrafią odbierać fragmenty informacji z kilku wersów na raz i poprzez specjalne taktyki czytania osiągają prędkość od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy słów na minutę. Obecny rekord szybkiego czytania wynosi ponad 46 tys. snm.

10. Czytam książki dla przyjemności. Czy poprzez szybkie czytanie nie przestanę czerpać przyjemności z lektur?

Szybkie czytanie to przede wszystkim umiejętność dopasowania tempa czytania do potrzeb. Podobnie jak w samochodzie, możesz jechać powoli i rozglądać się dookoła, lub jechać szybko skupiając się tylko na drodze.

Wiele osób mówi, że czytając szybciej książki, przeżycia są bardziej żywe i wciągające.

Tak więc umiejętność szybkiego czytania nie spowoduje zmniejszenia radości  z czytania. Będziesz umiał dopasować się do tego, co czytasz. Nadal możesz cieszyć się poezją, czytać nowele i błyskawicznie przyswajać podręczniki!

11. Jak ma się szybkie czytanie do inteligencji, czyli IQ? Czy niskie IQ może przeszkodzić w nauce szybkiego czytania?

Inteligencja nie ma istotnego wpływu na prędkość czytania. Każdy może zwiększyć tempo czytania. Jeśli czytasz z prędkością 150 snm i wprowadzisz do czytania nowe – przydatne nawyki, a wyeliminujesz stare – ograniczające, znacznie zwiększysz prędkość.  Niskie IQ może jedynie zwolnić tempo uczenia się.

12. Czy potrzeba stale praktykować techniki szybkiego czytania?

Nie. Wystarczy, że zastosujesz nabyte umiejętności w codziennym czytaniu. Czytanie to życiowa umiejętność, z której codziennie korzystamy. Jeśli będziesz czytał wg zaleceń trenera – stosując nowe techniki szybkiego czytania – i wyeliminujesz błędy czytelnicze, Twoja prędkość czytania pozostanie na wysokim poziomie. Ćwicząc szybkie czytanie możesz osiągać coraz lepsze rezultaty, więc warto to robić po zakończeniu kursu!

Pozdrawiam

Marcin Kijak

Szybkie-Czytanie.eu – przez wiedzę do sukcesu!

Tags: ,

Leave a Comment