Mistrzostwa w Szybkim, Bezwzrokowym Pisaniu na Klawiaturze

mistrzostwa w szybkim pisaniu na klawiaturze

Portal bezwzrokowo.pl zaprasza wszystkich, którzy uważają, że szybko piszą na klawiaturze do udziału w Ogólnopolskich Mistrzostwach w Szybkim Bezwzrokowym Pisaniu na bezwzrokowo.pl, które rozpoczęły się 7 listopada. Na najlepszych czekają cenne nagrody.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wejść na stronę www.mistrzostwa-bezwzrokowo.pl i dokonać rejestracji, która jest bezpłatna. Następnie w dniach 7-11 listopada 2012r należy wykonać online test szybkości. Na jego podstawie zostanie wyłonionych 30 finalistów – osób, które uzyskają najlepszy czas pisania. Nie tylko trzeba wykazać się prędkością ale i poprawnością. Test zostanie oceniony według efektywnej szybkości pisania.

By oszacować efektywną prędkość pisania w czasie testów zakłada się, że użytkownik nie poprawia swoich błędów, a za każdy błąd odejmuje się 10 znaków z uzyskanej prędkości, ponieważ po napisaniu tekstu użytkownik potrzebuje czasu na poprawę tekstu. Jest to zasada z klasycznej metody obliczania prędkości pisania, która przedstawia się wzorem:

Efektywna szybkość [zn/min] = (Ilość znaków w teście – 10 * ilość błędów ) / Czas testu

Przykład.
Użytkownik pisał z szybkością 200 znaków/minutę i popełnił 3 błędy.

Z powyższego wzoru wynika, że jego efektywna prędkość to 170 znaków/minutę i tak zostanie oceniony test podczas Mistrzostw.

Powyższy etap to rozgrzewka przed prawdziwą rywalizacją pomiędzy 30 osobami, które osiągną najlepszą prędkość efektywną i wezmą udział w finale, który odbędzie się online 15 listopada 2012r. Finał wyłoni zdobywców 3 pierwszych miejsc.

Harmonogram

  • Rejestracja Etap I – test online 7-11 listopada
  • Etap II – test online 15 listopada

Nagrody

  • Nagroda za zajęcie I miejsca – Tablet Modecom Free Tab 2099
  • Nagroda za zajęcie II miejsca – Tablet Goclever Tab I71
  • Nagroda za zajęcie III miejsca – Zestaw Logitech MK260 Wireless Desktop

Wszyscy trzej laureaci otrzymają również dyplomy okolicznościowe.

Tags: ,

Leave a Comment