Motywacja Do Nauki Szybkiego Czytania

Motywacja biegunowa

Motywacja biegunowa

Jeśli chcesz nauczyć się szybkiego czytania i nie możesz się zmotywować do systematycznych ćwiczeń, mam coś dla Ciebie! Dzisiaj poznasz jedną z najsilniejszych technik motywacyjnych, zwaną motywacją biegunową.

Skąd nazwa: motywacja biegunowa?

W życiu wszystko ma dwa bieguny. Tak jak każdy kij ma dwa końce, każda moneta ma dwie strony, emocje pozytywne i negatywne, pogoda ładna i brzydka czy dobro i zło.

Motywacja biegunowa wykorzystuje sposób motywowania zarówno pozytywny (przyciąganie) jak i negatywny (odpychanie).  Jest jak zastosowanie jednocześnie kija i marchewki, aby osioł szedł do przodu.

A oto technika motywacji biegunowej w szybkim czytaniu:

Krok 1. Zapisz cel nauki szybkiego czytania. Co Ci to da? Co dzięki temu osiągniesz?

Krok 2. Wypisz minimum 20 powodów, dla których chcesz to zrobić. To bardzo ważne zadanie. Im więcej powodów tym lepiej, a minimum to 20. Może być ciężko, wiem… Zobacz przykłady:

  • Uczę się szybkiego czytania, bo chcę zdać na medycynę.
  • Uczę się szybkiego czytania, bo chcę zostać lepszym specjalistą w swojej dziedzinie i przeczytać więcej pism branżowych.
  • Uczę się szybkiego czytania, bo chce mieć więcej wolnego czasu, który zabierały mi lektury.
  • Uczę się szybkiego czytania, bo chcę pokonać konkurencję
  • Uczę się szybkiego czytania, bo chcę szybciej opanować języki obce
  • Etc.

Krok 3. Wypisz minimum 5-10 rzeczy negatywnych które Cię mogą spotkać, jeśli nie będziesz umiał szybko czytać.

Krok 4. Motywacja negatywna: Wyobraź sobie, jak leniuchujesz i nie chce Ci się ćwiczyć szybkiego czytania. Jak sobie odpuszczasz i nadal czytasz w marnym tempie XYZ słów na minutę (wstaw swoją prędkość). Zobacz, jak inni się z Ciebie śmieją, bo oni już potrafią szybko czytać i mają dużo wolnego czasu, a Ty ślęczysz godzinami nad książką i niewiele rozumiesz.

Wyzwól jak najwięcej negatywnych emocji. Tak, aby zrobiło Ci się przykro, że nie umiesz szybko czytać. Jeśli jesteś uczniem lub studentem, zobacz jak zawalasz egzaminy i sprawdziany. Zobacz, jak inni dostają lepsze oceny a Ty mierne.

Jeśli jesteś pracownikiem, biznesmenem – zobacz jak inni przeganiają Cię (konkurencja) w biznesie czy w karierze a Ty nigdy nie awansujesz. Poczuj zażenowanie tym faktem.

Uwaga: Krok 4 wykonujesz tylko jeden raz, nigdy go już nie powtarzaj. Skup się i zrób jak najlepiej!

Krok 5. Motywacja pozytywna: Wyobraź sobie, jak z ogromną chęcią i zaangażowaniem ćwiczysz szybkie czytanie. Zobacz, jak z każdym tygodniem wzrasta tempo czytania i poziom zrozumienia tekstu. Zauważ, z jaką łatwością i przyjemnością czytasz kolejne książki. Nie, ty je pochłaniasz!

Jeśli jesteś uczniem lub studentem zobacz, jak szybko i z łatwością zdajesz egzaminy i zaliczasz kolejne przedmioty. Poczuj tą radość w Twoim sercu. Zobacz, jak przyjaciele i rodzina Cię ściska, całuje i cieszy się z Tobą. Zobacz, jaką nagrodę otrzymujesz od siebie lub rodziny za wspaniałe wyniki!

Jeśli jesteś profesjonalistą, zobacz jak stajesz się światowej klasy ekspertem w swojej dziedzinie. Jak szybko zdobywasz zaufanie i pokonujesz konkurencję. Zdobywasz kolejne sukcesy! Życie układa Ci się tak, jak tylko mogłeś to sobie wymarzyć!

Uwaga: Krok 5 powtarzaj przez co najmniej tydzień, raz lub dwa razy dziennie. Dzięki temu wzmocnisz emocje i swoje zaangażowanie do nauki szybkiego czytania. Możesz też powtarzać ten krok w momencie, gdy po tygodniach ćwiczeń opanuje Cię „leń” i pomyślisz o przełożeniu nauki szybkiego czytania na później.

Życzę sukcesów i chęci do nauki szybkiego czytania!

Marcin Kijak

Tags: , , , ,

1 Response to "Motywacja Do Nauki Szybkiego Czytania"

  • Adam Kopeć says:
Leave a Comment