Nie czytaj wszystkiego … tam samo!

czytanie książek

czytanie książek

Dzisiaj zapraszam do przeczytania artykułu znanego  eksperta szybkiej nauki i czytania , autora wielu książek – Pawła Sygnowskiego. Przy okazji przypominam o wspólnie napisanym raporcie, zobacz: „Szybka Nauka Oczami Praktyka„.

Nie czytaj wszystkiego … tam samo!

O największym błędzie w czytaniu

Podstawowym błędem większości osób czytających jest fakt, że czytają one wszystkie teksty z taką samą prędkością. Przez to narażają się na czytanie tekstów, lub też ich określonych fragmentów, które mają nie wiele wspólnego z tym, co dane osoby chcą osiągnąć czytając określony tekst .Czytanie wszystkiego z taką samą prędkością skazuje Cię na to, że autor danego tekstu wodzi Cię za nos, a nie odwrotnie. On może powypisywać zupełne brednie i głupoty, a Ty to przeczytasz. Przez to skazujesz się na spędzanie większej ilości czasu na czytaniu różnych tekstów, niż to jest konieczne.

Jak rozwiązać ten problem?

Podstawową sprawą jest analiza czytanego tekstu. A więc zabierając się za czytanie jakiegoś tekstu, poświęć kilka minut, aby odpowiedzieć sobie na takie pytania jak:

  • dlaczego chcę przeczytać ten tekst?
  • czego chcę się z niego dowiedzieć i po co?

Po sformułowaniu celu czytania wypisz sobie kilka słów – kluczy, czyli słów bezpośrednio związanych z danym tematem. Np. chcesz przeczytać tekst o rodzeniu dzieci, bo chcesz się dowiedzieć, jak odpowiednio przygotować się na poród. Słowa – klucze w twoim wypadku, mogą być następujące:

  • poród
  • bóle porodowe
  • szpital
  • położnictwo
  • szkoła rodzenia
  • itp., itd.

Następnie przeglądnij tekst, który chcesz przeczytać. Przeczytaj spis treści, przekartkuj całą książkę, poczytaj indeks szukając twoich słów – kluczy.

Ta pobieżna analiza pozwoli Ci się zorientować, czy w ogóle w tym tekście możesz znaleźć poszukiwane przez Ciebie informacje, np. jeśli brak jest słów – kluczy w indeksie i / lub spisie treści, to lepiej sobie odpuścić czytanie takiego tekstu, gdyż nie zawiera on poszukiwanych przez Ciebie informacji.

Dopiero teraz zabierz się za szybkie czytanie i czytaj tak, jak trzeba, czyli tam gdzie autor pisze konkretnie o tym, co Cię interesuje, tam możesz (a niekiedy nawet powinieneś) czytać wolno i uważnie. A wszędzie tam, gdzie autor pisze “o dupie Maryny” czytaj szybko, opuszczając poszczególne wyrazy, zdania, a nawet całe akapity i rozdziały.


Czy wiesz, że przeciętny Polak czyta z prędkością zaledwie 200 słów na minutę? Możesz to sprawdzić… i zmienić!

Zobacz na czym polega naprawdę szybkie czytanie

Paweł Sygnowski Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu

Tags: , , , ,

Leave a Comment