Pięć sposobów, które zwiększą zrozumienie tekstu

W szybkim czytaniu, tak jak w zwykłym czytaniu, ważne jest zrozumienie tekstu. Czytanie bez zrozumienia nie ma sensu. Jak więc zwiększyć zrozumienie? Poniżej znajdziesz pięć porad, które ułatwią Ci to zadanie.

  1. Zadawaj  sobie pytania, co już wiesz na dany temat? Jaką wiedzą dysponujesz? Najlepiej, jeśli odpowiedzi zapiszesz. Polecam w tym celu stworzyć mapę myśli.
  2. Zadawaj pytania na temat tego, co konkretnie chcesz wynieść z lektury. Jakich informacji szukam? Jaką wiedzę chcę posiąść, dzięki tej publikacji?
  3. Zapytaj siebie, dlaczego chcesz przeczytać tą publikację? Co z tego będę miał? Jak lektura pomoże mi w …? Dlaczego powinienem przeczytać tą publikację?
  4. Podsumowuj każdy rozdział. Czytając książkę, po przeczytaniu większej części zrób małe streszczenie/podsumowanie tego, co przeczytałeś. Najlepiej, jeśli w tym celu wykorzystasz przerwy, które powinno się robić co 0,5-1 godziny.
  5. Podejmij działanie. Po ukończeniu książki, artykułu, czy innego dokumentu zrób coś związanego z nim. Np. będzie to stworzenie notatki (najlepiej w postaci mapy myśli), podsumowania całości, rysunku, czy dyskusja z drugą osobą. Dzięki temu utrwalisz materiał i zapamiętasz na długo!

A teraz zadanie dla Ciebie. Stwórz mapę myśli lub krótką notatkę, na podstawie powyższego tekstu.

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

Trener technik szybkiej nauki i czytania

Tags: , , ,

Leave a Comment