Technika Szybkiego Czytania ze Zrozumieniem: PoCZeKaJ!

Szybkie czytanie jest umiejętnością, którą zdobywa się poprzez regularne ćwiczenia. Dokładne informacje, wiedzę i ćwiczenia zamieściłem w moim darmowym kursie szybkiego czytania. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji się z nim zapoznać, mam coś dla Ciebie specjalnego.

Szybkie Czytanie - PoCZeKaJ

Szybkie Czytanie - PoCZeKaJ (Kliknij, aby pobrać)

A oto krótka, łatwa do opanowania i skuteczna strategia PoCZeKaJ! Opiera się ona na 5 prostych krokach, które zapewnią dobre zrozumienie tekstu i zapamiętanie najważniejszej wiedzy.

Pierwszy etap czytania: P – Przekartkuj.

Zanim przystąpisz do czytania jakiejkolwiek książki, najpierw ją przekartkuj. Obejrzyj z każdej strony i przeczytaj dodatkowe informacje na okładkach. Często znajdziesz tam krótkie streszczenie książki, najważniejsze wypunktowane informacje, notkę biograficzną o autorze czy referencje.

Następnie zapoznaj się ze spisem treści i indeksem. To dostarczy Ci informacji na temat zawartości i układu treści. Jeśli na tym etapie lektura wydaje Ci się interesująca, przejdź do kolejnego.

Drugi etap czytania: C – Cel

Jednym z największych błędów które popełniają przeciętni czytelnicy, jest brak ustalenia celu czytania. A przecież to wymaga tylko poświęcenia minutki czasu i kawałka papieru!

Cel czytania książki to ukierunkowanie podświadomego umysłu na wiedzę w niej zawartą. Jest jak programowanie komputera, aby wykonał określoną czynność. Pamiętaj, że czytanie nie kończy się na oczach! To tylko niewielki element, wycinek całości. Równie ważna jest tu praca podświadomości, a w tym kodowanie i zapamiętywanie informacji.

Trzeci etap czytania: Z – Zapoznanie się z lekturą.

Ten krok szybkiego czytania polega na szybkim przebieganiu wzrokiem po kolejnych stronach książki. Zwracaj uwagę na elementy zaznaczone wytłuszczonym drukiem, nagłówki, ramki i rysunki. Staraj się zrozumieć pierwsze zdania jak największej ilości akapitów. Jeśli nadal lektura jest warta zachodu, przejdź do czwartego kroku.

Najlepiej, jeśli już na tym etapie zadasz sobie pytanie: Dlaczego chcę przeczytać tą książkę? Dzięki temu zmusisz się do wymyślenia motywów czyli tego, co książka wniesie do Twojego życia. Pytanie to jest równie ważne, jak wyznaczenie celu.

Czwarty etap czytania: K oznacza Koncentrację na tekście, dokładne wczytanie się w niego.

To lektura wybiórcza tego, co uznasz za istotne. Najlepiej, jeśli zaczniesz czytać od razu w miejscu, które Cię interesuje. Oczywiście, nie dotyczy to fikcji literackich, ale książek takich jak poradniki. Pamiętaj, że książki nie musisz czytać od deski do deski. Zakończ, gdy tematyka przestanie Cię interesować. Dzięki temu zyskasz mnóstwo czasu i możliwości na czytanie innych książek.

W tym etapie możesz używać zakreślacza, robić notatki (najlepiej w formie map myśli) i zaznaczać fragmenty tekstu. Używaj symboli, kolorów i zakładek do zaznaczenia tego, co najważniejsze. Dzięki temu w przyszłości będziesz mógł powrócić do tego, co faktycznie jest najważniejsze.

Piąty etap czytania: J jak Jeszcze Raz

Ostatnim etapem czytania tą metodą jest powtarzanie. Każda osoba, aby zapamiętać jakiś materiał, musi go kilka razy powtórzyć. Na szczęście jeśli odpowiednio pozaznaczasz tekst, zajmie Ci to niewiele czasu. Przejrzyj książkę czytając zaznaczone fragmenty po godzinnej przerwie, kolejnego dnia, kolejnego tygodnia i po miesiącu.

Najlepiej, jeśli do powtórek dodasz mapy myśli, na których zanotujesz najważniejsze słowa klucze. Dzięki temu jeszcze łatwiej zapamiętasz ważne dla Ciebie informacje.

Pozdrawiam

Marcin Kijak

PS.: Zapamiętaj ten akronim, aby lepiej skorzystać na lekturach: PoCZeKaJ, zanim zaczniesz czytać!

Tags: , , ,

Leave a Comment