Szybkie Czytanie – 5 Porad Dzięki Którym Osiągniesz Mistrzostwo

Witaj!

Dzisiaj kilka ważnych porad dotyczących szybkiego czytania. Warto, aby zapadły Ci w pamięć, jeśli zależy Ci na szybkim czytaniu. Dlatego nawet jeśli je znasz, przypomnij je sobie i od dziś włącz do swojego życia!

Szybkie Czytanie # 1.: Naucz się rozpoznawania kluczowych informacji w tekście

Każdy tekst zawiera mnóstwo słów-wypełniaczy. Nie ważne, czy to e-mail od znajomej, artykuł, książka, podręcznik akademicki, materiały szkoleniowe. Kluczową umiejętnością w szybkim czytaniu jest selekcja.

Za selekcję odpowiada struktura w Twoim mózgu, zwana tworem siatkowanym. Układ ten jest odpowiedzialny za filtrowanie informacji, które przechodzą z podświadomego umysłu do świadomego.

Działanie tego układu łatwo sprawdzisz wśród znajomych. Wybierz koleżankę, która zaszła w ciążę i zapytaj, co widzi na ulicach? Wszędzie kobiety w ciąży! Albo faceta, który kupił sobie nowy samochód określonej marki i koloru… – on będzie ciągle widział takie samochody, choć wcześniej wydawało mu się, że nikt takiego nie ma!

W nauce szybkiego czytania, możemy wyrobić sobie umiejętność filtrowania informacji. Służą do tego specjalne ćwiczenia skanowania i selekcji.

Szybkie Czytanie # 2.:  Powiększ pole fiksacji oka

Fiksacja to zatrzymanie oka, podczas którego, odbierany jest obraz. Przeciętna osoba potrzebuje zatrzymać się niemal na każdym słowie w linijce. Zaawansowani czytelnicy zatrzymują się max. 2-3 razy na linijce. Osoby czytające z prędkością kilka tysięcy słów na minutę, zatrzymują wzrok na całych obszarach tekstu, obejmujących kilka linijek.

Każda fiksacja zabiera Twój cenny czas. Pojedyncze zatrzymania to tylko ułamki sekund. Jednak sumując, przy czytaniu całej książki, czas można liczyć nawet w godzinach! Dlatego warto zainwestować w rozszerzenie pola widzenia i wykonywać odpowiednie ku temu ćwiczenia. Wymaga to sporo czasu, ale uwierz mi – warto!

Szybkie Czytanie # 3.: Dopasuj prędkość do potrzeb

Bardzo często dostaję pytania od kursantów szybkiego czytania lub osób zainteresowanych szybkim czytaniem, czy jak nauczą się tego – już zawsze będą musieli czytać szybko?

Odpowiedź oczywiście brzmi: NIE

Szybkie czytanie nie polega na punktowej zmianie z prędkości X na prędkość Y. To zestaw nawyków i umiejętności, które dają Ci ELASTYCZNOŚĆ. Dzięki nim, jesteś w stanie DOPASOWAĆ PRĘDKOŚĆ DO KONTEKSTU.

Małe porównanie. Pomyśl sobie, że masz samochód z zepsutą skrzynią biegów, którą można ustawić tylko na bieg nr 1. W takiej sytuacji rozwijasz max. 15 km na godzinę, a przy 20 silnik ledwo zipie. To sytuacja analogiczna do przeciętnej prędkości czytania. Taką prędkość ma większość społeczeństwa a średnia to 180-220 snm.

A teraz wyobraź sobie, że idziesz do mechanika. On naprawia cały system i uczy Cię, jak posługiwać się tą skrzynią biegów. Nigdy nie jeździłeś na innych biegach i przy wyższych prędkościach, więc początkowo jest to trudne. Jednak z czasem nabierasz wprawy i zaczynasz robić to ODRUCHOWO. Ruszasz – 1. Przyśpieszasz – 2, 3 a gdy jedziesz szybciej – 4, 5.

Nową umiejętność wykorzystujesz wszędzie. Gdy w korku ulicznym poruszasz się z prędkością 10 KM/H, to używasz 1 i 2 biegu. Gdy jedziesz autostradą, przyśpieszasz do 100 albo 200 (co nie koniecznie jest zgodne z prawem J ) i jedziesz na 5 biegu.

Taka sytuacja jest analogiczna, gdy poszedłeś na kurs szybkiego czytania. Ten mechanik to trener, który udowodnił Ci, że możesz inaczej, lepiej!

Szybkie Czytanie # 4.: Nigdy się nie poddawaj!

Czasem każdego z nas ogarnia chwila zwątpienia. Jakiś test się nie udał, mamy problemy ze zrozumieniem, prędkość czytania nie rośnie tak, jak trzeba… W takim momencie najważniejsze jest, aby zacisnąć zęby i iść do przodu.

Stań się wojownikiem, walczącym w imię swojej własnej wolności! Bo szybkie czytanie to wolność! Walczysz o wolny czas, możliwości, lepszą pracę, wyniki w szkole lub na studiach, satysfakcję…

Pamiętaj, że najczęściej największe zwątpienie przychodzi tuż przed sukcesem!

Szybkie Czytanie # 5.: Znajduj okazje do praktyki

Szybkie czytanie to umiejętność, którą możesz posiąść tylko przez nieustanną praktykę. Żaden trener ani książka nie zmieni Ciebie. Dostajesz wędkę, ale łowić ryby możesz tylko Ty! Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza!

Zrób nawyk z codziennego czytania. Dzięki temu ćwiczysz i rozwijasz się! Dwie pieczenie na jednym ogniu! Znajdź coś, co Ciebie wciąga lub jest Ci bardzo potrzebne. Książki branżowe, podręczniki doskonalące umiejętności, rzeczy związane z Twoją pasją.

Jeśli słabo zrozumiesz czytany tekst, czytaj wielokrotnie. Najlepszym sposobem na zwiększenie zrozumienia jest właśnie wielokrotne jego czytanie! Nawet powstała specjalna technika nauki zwana multiczytaniem. Stworzyła ją osoba, która obserwowała najskuteczniejszych studentów i czytelników. Zobacz: Multiczytanie

A więc do dzieła! Co zrobisz dzisiaj, aby jutro szybciej czytać?

Pozdrawiam

Marcin Kijak

PS.: Sprawdź Multiczytanie! Jeśli jesteś studentem, uczniem, lub osobą która się uczy, jest to technika właśnie dla Ciebie!

Kliknij tu: Multiczytanie

Tags: , , , , ,

2 Responses to "Szybkie Czytanie – 5 Porad Dzięki Którym Osiągniesz Mistrzostwo"

  • Kornelka says:
    • szybkieczytanieblog says:
Leave a Comment