Szybkie Czytanie – 3 Kluczowe Idee Które Musisz Zrozumieć

Nieważne, czy dopiero zaczynasz naukę szybkiego czytania, czy jesteś sfrustrowanym studentem szybkiego czytania któremu „nie wychodzi”. Poniżej opisałem 3 istotne punkty, które musisz zrozumieć, jeśli chcesz opanować po mistrzowsku szybkie czytanie.

1. Szybkie czytanie wymaga trenowania mózgu, nie tylko oczu

Większość programów do szybkiego czytania skupia się na poprawie pracy oczu. Jednak to nie wystarczy. Jeśli chcesz opanować szybkie czytanie, musisz zmienić sposób pracy Twojego mózgu. Nauczyć go, szybkiego przetwarzania czytanego tekstu i radzenia sobie z dużą ilością przyjmowanych informacji.

Na początku mózg będzie przeładowany nadmiarem informacji i nie będziesz rozumieć, co czytasz. Dopiero z praktyką szybkiego czytania i ćwiczeniami nauczysz się przetwarzać informacje w szybkim tempie i rozumieć tekst.

2. Trening Szybkiego Czytania jest podobny do ćwiczenia mięśni.

Wymaga on często powtarzanych ćwiczeń. Potrzebna jest systematyczność i samodyscyplina. Twój mózg jest bardzo elastyczny i możesz go usprawniać ciągłymi ćwiczeniami.

Podobnie jest z mięśniami. Jeśli REGULARNIE chodzisz na siłownię i sumiennie wykonujesz ćwiczenia, a przy tym dobrze się odżywiasz  – zauważysz wzrost masy mięśniowej i siły. Jednak gdy na kilka miesięcy przerwiesz ćwiczenia, masa mięśniowa zmniejszy się.

Identycznie sprawa ma się z szybkim czytaniem. Regularne ćwiczenia pozwalają Ci na utrzymanie prędkości lub jej zwiększanie prędkości czytania (w zależności od rodzaju i intensywności ćwiczeń). Również praktyka szybkiego czytania pozwala na utrzymanie umiejętności.

Jednak gdy przestaniesz ćwiczyć i praktykować, po kilku miesiącach zaobserwujesz spadek prędkości i zrozumienia.

3. Szybkie czytanie wymaga zmian w subwokalizacji

Wszystkie osoby czytające wolno, mają nawyk subwokalizacji. Wymawiają KAŻDE SŁOWO czytanego tekstu. A jest to wielki błąd!

Czytanie w myślach trzyma prędkość czytania w ryzach! Możesz wymawiać do 600 snm w umyśle. Więcej się nie da, tym bardziej, jeśli czytasz po dwie linijki na raz!

Jakie jest rozwiązanie?

a)      Usunąć ten nawyk, poprzez ćwiczenia zakłócania

b)      Wykorzystać w lepszy sposób

Punkt A jest zrozumiały. Jak wykorzystać subwokalizację  w lepszy sposób? Otóż trzeba nauczyć się wymawiania tylko najważniejszych – kluczowych słów w tekście tak, jakbyś je mentalnie podkreślał. Subwokalizacja potrzebna jest też do zadawania pytań, podsumowywania tekstu, komentowania w kontekście obecnej wiedzy i nauki.

Jeśli nauczysz się odpowiednio korzystać z subwokalizacji, możesz ją zamienić z wroga w przyjaciela!

Pozdrawiam i życzę sukcesów!

Marcin Kijak
Szybkie-Czytanie.eu – Przez wiedzę do sukcesu!

Tags: , , , , ,

Leave a Comment