Szybkie Czytanie a Praca z Tekstem

czytanie i zapamiętywanie tekstu

czytanie i zapamiętywanie tekstu

Poznaj pięć strategii pracy z tekstem, aby szybciej i lepiej zapamiętywać treść książek, artykułów i innych publikacji!

Celem każdego czytania (nie tylko wolnego, lub szybkiego czytania) jest bardzo często zrozumienie i zapamiętanie konkretnych informacji. Oczywiście, pomijam tu czytanie beletrystyki czy wierszy. To czytamy dla przyjemności, refleksji czy innych celów. Aby skorzystać jak najwięcej z czytania podręcznika, poradnika czy innej książki „informacyjnej”, warto stosować kilka strategii pracy z tekstem, o których zaraz przeczytasz.

Strategie Pracy z Tekstem

Uwaga: Strategie te zastosuj dopiero po przeczytaniu książki, w trakcie powtórki. Inaczej nie będziesz mógł skupić się na szybkim czytaniu.

  1. Zakreślanie i podkreślanie tekstu: zakreślaj to, co Twoim zdaniem jest najważniejsze w tekście. Na każdej stronie znajdź najważniejsze słowa klucze i definicje, które chcesz zapamiętać.
  2. Stosowanie różnych kolorów: możesz określić swój własny klucz stosowania kolorów i zakreślać konkretnym kolorem rodzaje tekstu: np. czerwony = ważny, żółty = do powtórki, niebieski = odnośnik, etc.
  3. Symbole, rysunki: wykorzystaj marginesy aby oznaczać symbolami to, co najważniejsze. Stwórz swój własny zestaw symboli. Np. wykrzyknik to coś bardzo ważnego, znak zapytania to coś, do przemyślenia, strzałka to coś do odniesienia się/informacja referencyjna, literka „i” to pomysł (idea), gwiazdka to coś ciekawego, etc.
  4. Notowanie na marginesie: oprócz symboli, wypisuj na marginesach najważniejsze słowa klucze. Dzięki nim, łatwo odnajdziesz w przyszłości daną informację.
  5. Mapy myśli: są to kreatywne notatki, które pomagają zaoszczędzić do 90% czasu na powtarzanie materiału i znacznie ułatwiają jego zapamiętywanie. Zapoznaj się z mapami myśli i naucz się ich tworzenia. W strategii szybkiego czytania, stworzenie mapy myśli ma krytyczne znaczenie w zrozumieniu i zapamiętaniu tekstu. Twórz oddzielne mapy myśli do każdej lektury i/lub mapy zbiorcze do każdego tematu.

Gdy zastosujesz te strategie, powtórka zajmie Ci kilku-krotne mniej czasu, niż ponowne czytanie całej książki. Przeglądając specjalnie oznaczony tekst, możesz skupić się tylko na tym, co najważniejsze. Jeśli zastosujesz mapy myśli, powtórka materiału zajmie Ci nie więcej niż 10% całego materiału! A to co ważne – zapamiętasz go jeszcze lepiej.

Od dzisiaj, po przeczytaniu książki:

  1. Oznacz tekst w w/w sposób
  2. Stwórz mapę myśli na podstawie zaznaczonych wcześniej słów kluczy (możesz pomóc sobie spisem treści i indeksem)
  3. Powtórz mapę myśli i przejrzyj książkę – najlepiej kilka razy

Dzięki temu zauważysz, że o wiele więcej pamiętasz i zyskasz więcej wolnego czasu!

Pozdrawiam,
Marcin Kijak

Szybkie-Czytanie.eu – Przez wiedzę do sukcesu!

Tags: , , , , ,

Leave a Comment