Szybkie Czytanie a wstępny przegląd :: więcej znaczy lepiej

Każdy z nas przyzwyczaił się do czytania tekstów raz a powoli. Jednak jak wynika z badań, znacznie lepiej jest przeczytać kilka razy ten sam tekst szybciej, niż raz a wolno. Dzięki temu, zaoszczędzamy czas i lepiej zapamiętujemy informacje.

Jest to związane z prawem zapamiętywania, znanym od wielu lat w psychologii. Im częściej powtarzamy jakąś informację, tym lepiej ją zapamiętujemy. Już podczas wstępnego przeglądu tekstu, w naszym umyśle tworzy się struktura wiedzy, na której w trakcie szybkiego czytania umieszczane są informacje.  Można to porównać do sieci rybackiej. Obiekty, które są większe od średnicy oczek, zostają złapane. Tak samo podczas czytania, na stworzonej siatce wiedzy zatrzymywane są ważniejsze informacje.

Czytając dany tekst po raz kolejny, zagęszczasz sieć i zapamiętujesz coraz więcej informacji. Dlatego powinno się czytać minimum trzy razy każdą książkę czy artykuł.

Kolejny powód, dla którego warto jest zrobić wstępny przegląd to przyzwyczajenie narządu wzroku (a więc nie tylko oczu, ale i mózgu) do szybszego tempa czytania Szybkie czytanie bez rozgrzewki i wstępnego przeglądu nie będzie takie szybkie…  Robiąc wstępny przegląd rozgrzewasz się do czytania podobnie, jak sportowiec do olimpiady.

A więc podsumowując, gdy zrobisz wstępny przegląd, dajesz sobie mapę terytorium, po którym będziesz poruszać się podczas szybkiego czytania, przyzwyczajasz się do wysokiego tempa i zwiększasz zrozumienie oraz zapamiętywanie wiadomości.

Jak więc zrobić wstępny przegląd?

Bardzo prosto. Wstępny przegląd jest podobny do innych technik szybkiego czytania. Używając wskaźnika, poruszaj się po tekście poświęcając max. 1-2 sekundy na stronę. Stosuj jedną ze strategii czytania (zobacz: techniki szybkiego czytania), przesuwając wskaźnik po stronie na kształt litery S, C lub zygzakiem.

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

Szybkie-Czytanie.eu – Przez wiedzę do sukcesu!

Tags: , ,

1 Response to "Szybkie Czytanie a wstępny przegląd :: więcej znaczy lepiej"

Leave a Comment