Szybkie Czytanie – co tak naprawdę jest tu najważniejsze?

Większość osób, w tym trenerów, wiąże szybkie czytanie tylko z prędkością. Uważają, że prędkość jest najważniejsza. Czy to prawda?

Początkowo też tak myślałem. Jednak w trakcie moich studiów nad szybkim czytaniem i praktyki, zarówno jako czytelnik, jak i trener, zmieniłem zdanie.

Okazało się, że jest jeszcze kilka innych, równie istotnych, a nawet istotniejszych rzeczy.

Pierwsza z nich to komfort. Jeśli czytanie nie jest dla Ciebie komfortowe, to będziesz go unikał. I tak się dzieje z wieloma, przeciętnymi czytelnikami. Unikają czytania jak ognia, bo nie jest dla nich komfortowe. Szybkie czytanie często stanowi świetne rozwiązanie tego problemu.

Sam dostałem wiele maili od moich uczniów. Pisali, że odkąd nauczyli się szybkiego czytania, sprawia im to dużo przyjemności, a nawet radości! Znienawidzona czynność stała się w pełni komfortowa.

Kolejna sprawa, to zrozumienie i zapamiętywanie. Już sama definicja czytania, zakłada zrozumienie i zapamiętanie informacji. Jeśli przez cały czas skupiasz się tylko na prędkości, wciąż na siłę starasz się przyśpieszyć, stracisz na zrozumieniu i całym sensie czytania.

Naukę szybkiego czytania można podzielić na dwa etapy: praca nad prędkością i praca nad zrozumieniem. Bez tego drugiego etapu, sprawisz sobie tylko dużo frustracji i zniechęcisz się.

Następny ważny punkt, to relaks. Jeśli zbytnio się spinasz, szybkie czytanie nie będzie komfortowe a wyniki będą mizerne. Dlatego warto nauczyć się technik relaksacyjnych i wykonywać ćwiczenia gimnastyki oczu.

Trzeba też pamiętać o zdrowiu. Jeśli nie przestrzegasz zasad BHP czytania, skończy się to niedobrze dla Ciebie. Możesz zrujnować swój wzrok, postawę (kręgosłup), i nabawić się wielu innych problemów. Zadbaj, aby szybkie czytanie było prowadzone w odpowiednich warunkach i z zachowaniem zasad BHP czytania.

Pamiętaj: Musisz czuć się dobrze, komfortowo, a szybkie czytanie powinno Ci się kojarzyć z dobrą zabawą, radością. Wtedy ma to sens i przynosi same korzyści. Dlatego za wszelką cenę nie naciskaj na prędkość. Wyluzuj ;)

Liczby też są ważne, ale nie najważniejsze. W finale, masz się dobrze czuć, być elastycznym i swobodnie czytać a nie gonić za rekordami. Na rekordy i tak przyjdzie czas, jeśli będziesz systematycznie ćwiczyć!

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

PS.: Zapraszam na darmowy kurs szybkiego czytania.

Tags: , , , ,

Leave a Comment