Szybkie Czytanie FAQ #3

Dzisiaj odpowiedzi na kolejne pytania od was na temat szybkiego czytania. Pamiętajcie, że możecie zadawać swoje pytania na tym blogu w komentarzach, a jeszcze lepiej na specjalnie przygotowanej do tego stronie: Zapytaj Marcina o szybkie czytanie

A teraz przejdźmy do pytań i moich odpowiedzi:

Szybkie Czytanie – Pytanie: Od dwóch tygodni jestem na kursie internetowym szybkiego czytania, jednak nadal nie potrafię ‘ogarnąć’ kilku linijek tekstu. Co mam zrobić?

Poszerzenie pola widzenia wymaga trochę czasu i praktyki. Niektóre porady dotyczące szybkiego czytania, takie jak: używanie wskaźnika, ustalanie celu czytania, rozgrzewka – natychmiast wpływają szybkość czytania. Jednak inne, takie jak: zlikwidowanie subwokalizacji czy poszerzenie pola widzenia wymagają więcej czasu i systematycznych ćwiczeń.

Musisz też mieć dużą wiarę w swoje możliwości, aby osiągnąć to, co przez lata wydawało się być niemożliwe – czytanie kilku linijek tekstu na raz…

Aby przekonać się o swoich możliwościach, zrób następujące ćwiczenie:

a) Wybierz dowolną książkę i otwórz ją na stronie, gdzie znajduje się sam tekst.

b) Wybierz pośrodku strony dowolny wyraz lub znak i skup się na nim. Możesz go podkreślić, lub jakoś wyróżnić.

c) Nie poruszając oczami staraj się dostrzec otaczające go wyrazy, a następnie coraz dalsze, aż dojdziesz do brzegów kartki. Zauważ gdzie są marginesy strony i co znajduje się dookoła książki.

Zauważ, jak wiele słów jesteś w stanie rozpoznać, skupiając się tylko na centralnym punkcie. Wszystko, co musisz zrobić, to wypracować – powiększyć centralne pole widzenia.

Jeśli w powyższym ćwiczeniu udało Ci się dostrzec wyrazy w linijce powyżej i poniżej punktu skupienia (wybrany wyraz), to oznacza, że jesteś w stanie czytać po kilka linijek tekstu na raz.

Oczywiście, początkowo jest to bardzo trudne i zrozumienie jest szczątkowe. Jednak wraz z praktyką zrozumienie poprawia się a Ty czytasz coraz szybciej.

Przesiadasz się z wolnego malucha (zwykłe czytanie po jednym wyrazie) do wymarzonego samochodu sportowego (czytanie po kilka linijek). Jedynym warunkiem jest to, aby nauczyć się go prowadzić! A przecież nic to Cię nie kosztuje, oprócz zainwestowanego czasu…

Na swoich kursach stacjonarnych uczestnicy wykonują ćwiczenie nazwane przez nich samych dzięciołem. Jest to czytanie w czasie określonym przez wybijany rytm i w zdefiniowany sposób. Ćwiczenie rozpoczyna się od łatwego zadania (np. czytanie 1 linijki na jedno stuknięcie), potem jest bardzo trudne (np. 3 linijki na 1 uderzenie) a następnie średnio trudne (2 linijki na 1 uderzenie). W rezultacie mózg przyzwyczaja się do wykonywanej bardzo trudnej pracy i potem traktuje trzeci etap jako coś łatwego, porównywalnego z pierwszym etapem.

Pamiętaj też o codziennym rozszerzaniu pola widzenia dzięki specjalnie przygotowanym ćwiczeniom szybkiego czytania – piramidki, tablice shultza, kolumny z kropkami, etc.

Pytanie: Moje zrozumienie przy czytaniu 2000 snm jest bardzo niskie. Czy to się poprawi z czasem?

Tak. Naukę szybkiego czytania można podzielić na 2 etapy:

W pierwszym pracujesz nad prędkością, i nie zwracasz szczególnej uwagi na zrozumienie. W drugim – pracujesz nad zrozumieniem, przy zachowaniu dotychczasowej prędkości. Zawsze na początku nauki spada zrozumienie wraz ze wzrostem prędkości.

Twoim zadaniem jest:

- Codzienne ćwiczenie szybkiego czytania, aby utrzymać/zwiększać prędkość.

- Stosowanie tej umiejętności w praktyce. Czytaj książki w szybkim tempie. Jeśli nie rozumiesz przy prędkości 2000 snm, obniż ją do takiego poziomu, w którym jesteś na granicy zrozumienia. Lepiej przeczytać 3x szybko, niż raz a powoli.

- Przed każdym czytaniem wykonaj porządną rozgrzewkę. Czytając z prędkością kilka razy większą niż obecna, przygotowujesz mózg do dużej prędkości.

- Ustalaj ZAWSZE cel czytania. To niezwykle ważne! Jeśli czytasz bez celu, to tak jakbyś tylko przeglądał książkę. Gdy JASNO zdefiniujesz co chcesz osiągnąć, czego chcesz się nauczyć – znacznie więcej zrozumiesz.

Szybkie Czytanie – Pytanie: W swoim kursie zalecasz, aby używać wskaźnika. Jednak rozprasza mnie dźwięk szurania po kartce i nie mogę się skupić. Co mam zrobić?

Rozwiązanie #1: Zmień wskaźnik lub zmodyfikuj go.

Początkowo na moich stacjonarnych kursach szybkiego czytania rozdawałem uczestnikom drewniane pałeczki do szaszłyków. Jednak sam zauważyłem, że ich największą wadą – jest koniec który szura po kartce. Co więcej, przy grupie liczącej 10-20 osób, to szuranie było naprawdę głośne!

Co zrobiłem? Zastosowałem pomysł ze swojego własnego wskaźnika. Koniec każdego patyczka nabiłem na mały, kolorowy, szklany koralik.

Zalety zakończenia koralikiem:

 • nie szura po kartce, jest niemal bezszelestny
 • kolor czerwony czy żółty skupia uwagę
 • nikt nie zrobi sobie krzywdy ostrym zakończeniem :)

Próbowałem też z maczaniem końcówki w lakierze do paznokci i parafinie, ale koralik jest najlepszym wyjściem.

Rozwiązanie #2: Naucz się poruszać wskaźnikiem delikatnie nad tekstem.

Ja tak robię przy skanowaniu tekstu, gdy wykonuje bardzo szybkie ruchy wskaźnikiem. Robię też tak w sytuacji, gdy nie mam swojego wskaźnika, a używam np. ołówka. W innym wypadku bym szurał lub rysował książkę…

Szybkie Czytanie – Pytanie: Jak zmierzyć prędkość czytania?

Bardzo dobrze, że zadajesz to pytanie. Mierzenie prędkości czytania to podstawowa umiejętność osoby, która chce nauczyć się szybkiego czytania. Bowiem gdy nie wiesz gdzie jesteś obecnie, to nie wyznaczysz swoich celów i nie będziesz mierzyć postępów w szybkim czytaniu.

Dokładną prędkość zmierzysz według następujących punktów:

 1. Wybierz jakiś tekst, książkę – najlepiej, jeśli nie ma obrazków i jest standardowych wymiarów.
 2. Ustaw stoper lub minutnik na określoną ilość minut: np. 3 min.
 3. Zacznij czytać po włączeniu stopera i skończ gdy tylko minie czas.
 4. Policz ile linijek jest na każdej stronie przeczytanego tekstu.
 5. Policz ile wyrazów jest w jednej linijce (wyciągnij średnią z 3 linijek).
 6. Policz ile stron przeczytałeś.
 7. Pomnóż liczbę wierszy x liczbę wyrazów x liczbę stron = otrzymasz liczbę przeczytanych wyrazów.
 8. Teraz podziel liczbę wyrazów w tekście przez ilość czasu (np. 3 minuty) i wynik pomnóż przez 60.
 9. Wynik to liczba stron na minutę – Twoja prędkość czytania..

Jeszcze raz wzór:

[Liczba wyrazów w tekście /czas] * 60 = prędkość czytania w słowach na minutę.

Aby obliczyć liczbę wyrazów w tekście, mnożysz strony * linijki * średnią ilość wyrazów w linijce.

Prostszy ale mniej dokładny sposób:

 1. Czytasz przez 1 minutę tekst, zaznaczając początek i koniec.
 2. Liczysz ilość słów przeczytanych w ciągu minuty
 3. Wynik to przybliżona prędkość czytana w słowach na minutę

Bardziej wiarygodny wynik prędkości czytania uzyskasz, czytając 3-5 minut i najlepiej wykonując kilka testów.

Kolejne wyniki testów szybkiego czytania mogą różnić się miedzy sobą, ponieważ wpływają na nie oprócz umiejętności:

 • stan umysłu, zmęczenie
 • stopień trudności tekstu i tematyka którą możesz lubić lub która może być nudna
 • cechy poligraficzne: wielkość i krój czcionki, kontrast, styl, adjustacja
 • pora dnia – rano oczy są bardziej wypoczęte, po całym dniu są zmęczone i wady pogłębiają się

To tyle na dzisiaj :) Jeśli Ty również masz swoje pytanie, nie wahaj się zadać mi – w komentarzu poniżej lub na stronie ‚zapytaj Marcina‚.

Pozdrawiam i życzę jak największych sukcesów w szybkim czytaniu!

Marcin

PS.: Jeśli jeszcze nie korzystałeś z mojego DARMOWEGO KURSU SZYBKIEGO CZYTANIA, to zapisz się teraz! Kliknij w ten link: Darmowy Kurs Szybkiego Czytania w 50 Dni!

Tags: , ,

Leave a Comment