Szybkie Czytanie: Pytania i odpowiedzi cz. 7

Szybkie czytanie - pytania i odpowiedzi

Pytania i Odpowiedzi

Oto kolejna dawka pytań od moich czytelników i moich odpowiedzi na temat szybkiego czytania.

Czy umiejętność szybkiego czytania nie przeszkadza nauce fotograficznego czytania ?

Szybkie czytanie i czytanie fotograficzne są to dwie zupełnie inne, aczkolwiek komplementarne metody czytania. Ich cechą wspólną jest wysoka koncentracja i ustalenie celu czytania. Oczywiście wzajemnie nie przeszkadzają sobie :) Możesz uczyć się zarówno jednej, jak i drugiej techniki.

Co więcej, czytanie fotograficzne jest węższym pojęciem, a szybkie czytanie to termin, który kryje w sobie zestaw technik i metod czytania.

Najważniejsza różnica: Szybkie czytanie to czytanie lewą półkulą mózgu, świadome. Czytanie fotograficzne to czytanie prawą półkulą mózgu, nieświadome. Dopiero proces aktywacji wiedzy pozwala na przeniesienie tej wiedzy do lewej półkuli, czyli świadomości czytelnika.

Czy można się uczyć szybkiego czytania samemu, czy trzeba na kursie szybkiego czytania?

To zależy tylko od Ciebie. Jeśli jesteś na tyle zdeterminowany, aby codziennie poświęcić czas na naukę szybkiego czytania przez np. 2-3 miesiące, to można samemu. W tym celu powstał mój darmowy kurs szybkiego czytania.

Jeśli jednak nie masz takiego samozaparcia, to lepszym rozwiązaniem jest kurs stacjonarny. Tam trener „za rękę” prowadzi Cię poprzez wszystkie ćwiczenia. Dostajesz testy i jesteś rozliczany z prac domowych. Zaletą kursu jest też informacja zwrotna od trenera, czy ćwiczenia są wykonywane prawidłowo. Tego brakuje w formie internetowego kursu, czy tym bardziej w nauce z książek.

Czy, żeby szybko czytać trzeba to robić ze wskaźnikiem i przy biurku? Czy można też leżąc w łóżku lub fotelu relaksacyjnym?

Generalnie, można czytać również w łóżku lub fotelu relaksacyjnym. Jednak o wiele większe efekty uzyskamy przy biurku ze wskaźnikiem w dłoni. Decyduje o tym kilka czynników:

1) Postawa ciała, która jest skojarzona z odpowiednim stanem umysłu. Na pewno słyszałeś o badaniach Pawłowa nad warunkowaniem (pies, który się ślinił na sam dźwięk dzwonka lub widok zapalającej się żarówki). Polega ono na tym, że w mózgu tworzą się skojarzenia (neuroasocjacje) pewnych szczególnych bodźców ze stanami umysłu.
Stan skupienia i pełnej koncentracji, potrzebny przy szybkim czytaniu, jest najczęściej skojarzony z pozycją siedzącą, przy biurku. Natomiast pozycja leżąca lub półleżąca jest skojarzona z relaksem, drzemką, snem czy transem hipnotycznym.

Przybierając konkretną postawę ciała, a nawet zajmując konkretne miejsce w mieszkaniu, automatycznie zmieniasz stan umysłu i dominujące fale mózgowe.

2) Wskaźnik pozwala na unikanie podstawowego błędu czytelniczego – regresji (nieświadome, lub świadome powracanie do przeczytanego tekstu). Wskaźnik to także słynniejsze ruchy gałek ocznych, możliwość narzucenie tempa oczom, większe skupienie (na ruchu, a nie stabilnym tekście).

Tak więc, jeśli czytasz dla przyjemności np. literaturę piękną, wybór wierszy, czy kawały – dobrym miejscem będzie również łóżko czy wygodny fotel. Jeśli jednak zależy Ci na dobrej koncentracji, wysokim poziomie zrozumienia, szybkości – to wybierz pozycję siedzącą, przy biurku i ze wskaźnikiem w ręku (osobiście mam wskaźnik również przy łóżku, aby utrwalać dobry nawyk).

Pozdrawiam i zachęcam do zadawania kolejnych pytań tutaj: Zapytaj o Szybkie Czytanie

Marcin Kijak

Trener technik szybkiej nauki i czytania

Tags: , , , ,

Leave a Comment