Szybkie Czytanie, FAQ #4 (najczęstsze pytania i odpowiedzi)

Dzisiaj kolejna dawka pytań i odpowiedzi, na temat szybkiego czytania. Jeśli i ty masz jakieś pytanie na temat nauki szybkiego czytania, zadaj mi je na stronie: Zapytaj Marcina o Szybkie Czytanie

Pytanie: Jak długo należy ćwiczyć, aby przeczytać stronę A-4 w 1-2 sekundy, z 90% zrozumieniem?

Czytanie 1-2 sekundy na kartkę to czytanie fotograficzne. Jest to prędkość liczona w tysiącach słów na minutę (na jednej, przeciętnej kartce mamy trochę ponad tysiąc słów). Samej techniki można się nauczyć w 15 minut, natomiast technika ta wymaga wyćwiczenia na ok. 50-100 książkach, a czasem więcej.

Czytanie fotograficzne to zupełnie inna technika niż szybkie czytanie. W tej drugiej technice czytamy z prędkością do kilku-kilkunastu tysięcy słów na minutę (rekordzista przeczytała z prędkością ponad 46 tys. na zawodach). Informacje są przetwarzane przez lewą półkulę, a więc na bieżąco rozumiemy tekst.

W technice czytania fotograficznego, czytamy z prędkością kilkudziesięciu-kilkuset słów na minutę (właśnie 1-2 sekundy przeznaczamy na jedną stronę). Wtedy tekst przetwarzany jest przez prawą półkulę (na poziomie podświadomym), więc w trakcie i po zakończeniu czytania fotograficznego, nie pamiętamy prawie niczego. Dopiero specjalne techniki aktywacji pozwalają na przeniesienie tych informacji do świadomego umysłu.

Więcej informacji:

Pytanie: Czy jest sens i możliwość poszerzenie pola widzenia w taki sposób, żeby obejmować cale linijki tekstu typowej ksiązki jednym spojrzeniem?

Możliwość jest i sens też, choć nie jest to konieczne aby osiągnąć całkiem dobre wyniki a nawet wygrać jakieś konkursy szybkiego czytania :) Są dwie strategie czytania w taki sposób:

Najbardziej zaawansowana, dla osób które od dawna ćwiczą szybkie czytanie – jest metoda oka cyklopa. Wtedy obejmujesz wzrokiem całą szerokość kartki, a wskaźnikiem + palcem przesuwasz po marginesach strony. Wzrok kierujesz między wskaźnikiem i palcem, które pomagają w koncentracji i wyznaczają miejsce, w którym czytasz + narzucają tempo.

Drugi sposób, to strategia czytania falą pionową, która też wymaga obejmowania całej szerokości tekstu. Przesuwasz wtedy wskaźnikiem przez środek strony ruchem falowanym.

Aby poprawić szerokość pola widzenia, polecam dwa rozwiązania.

1) prostsze i szybsze – odsuń dalej tekst. Im dalej trzymasz głowę od tekstu, tym większe pole widzenia.

2) wolniejsze: ćwicz piramidki, tablice shultza, kolumny kropek, etc. Co więcej, możesz ćwiczyć na zwykłym tekście – wybierając określony punkt/literę i starając się odczytać wyrazy które znajdują się coraz dalej punktu koncentracji.

Pytanie: Podczas kursu uświadomiłem sobie, że mam wewnętrzną fonetyzacją. Czy to samo przejdzie, czy muszę jakoś ją wyeliminować?

Z fonetyzacją to różnie u poszczególnych osób. U jednych samo przechodzi, inni muszą wyćwiczyć szybkie czytanie bez fonetyzacji. Osobiście, gdy przyśpieszyłem czytanie powyżej 900 snm, automatycznie pozbyłem się wokalizacji. Gdy natomiast czytam wolniej – np. literaturę piękną, kawały, etc – wtedy subwokalizuje.

O sposobach eliminacji fonetyzownia, przeczytasz tutaj: Warunki Szybkiego Czytania

Pytanie: Czy wada wzroku wpływa na naukę szybkiego czytania?

To zależy jaka konkretnie wada. Jeśli jest to tylko kilka dioptrii +/-, nie jest to przeszkodą. Przy innych wadach, np. astygmatyzmie – w zależności od stopnia wady, niektóre ćwiczenia mogą się nie udawać.

Natomiast niezależnie od wzroku można opanować podstawy szybkiego czytania, wyeliminować złe nawyki czytelnicze, podciągnąć tempo i również będą efekty. Może taka osoba nie zostanie mistrzem i nie zdobędzie olimpiady, ale będzie czytała chociaż o połowę do kliku razy szybciej

Mam też informacje od moich kursantów, o poprawieniu się wzroku dzięki treningowi szybkiego czytania. Jest to związane z ćwiczeniami, jakie niektórzy trenerzy (w tym ja) zalecają na szkoleniach. Przykładowo, są to techniki dra Batesa, takie jak: palming, solaryzacja, zmiana refrakcji oka, masaż punktów (akupresura), oraz gimnastyka oczu.

CDN

Pozdrawiam,
Marcin Kijak

Szybkie-Czytanie.eu – Przez wiedzę do sukcesu!

Tags: , , , , ,

Leave a Comment