Szybkie Czytanie i Antycypacja

W nauce szybkiego czytania, często możesz spotkać się z określeniem: „Antycypacja”. Postaram się wyjaśnić Ci, czym jest antycypacja i jak może pomóc w nauce szybkiego czytania.

Antycypacja to zdolność umysłu do przewidywania informacji. W trakcie czytania (nie tylko szybkiego czytania) dzięki antycypacji domyślasz się informacji, których narząd wzroku nie odczytuje. Ułatwia to znacznie proces rozumienia całego tekstu, a nawet poszczególnych słów. W szybkim czytaniu, możesz dzięki antycypacji omijać znaczny procent tekstu, nie tracąc na jego zrozumieniu.

Przykład: Znajdź dowolny tekst napisany dużą czcionką, lub ustaw taką w komputerze. Następnie zasłoń wyrazy, pozostawiając 1/3 od góry. Czy rozumiesz słowa? Albo zasłoń tekst linijką na krawędzi (margines), w taki sposób, aby przysłonić znajdujące się tam wyrazy w połowie. Czy rozumiesz tekst?

Cz. ..zumiesz ..n ..kst? To je.. właś… przyk… anty……. .

Najczęściej kawałek tekstu wystarczy, aby rozpoznać całość.

Jak ćwiczyć antycypację, aby lepiej opanować szybkie czytanie?

Ćwiczenie 1. Do wykonania potrzebujesz: niepotrzebnych tekstów (np. stare gazety),  marker lub korektor i linijkę. Na tekstach zakreśl markerem lub zamaluj korektorem 1-2 centymetry tekstu na marginesach, oraz linię lub kilka w środku. Możesz też zasłaniać nieprzezroczystą linijką pasma tekstu. Następnie czytaj szybko tekst, starając się zrozumieć sens.

Ćwiczenie 2. Na niepotrzebnym tekście namaluj kropki, przysłaniające tekst. W  efekcie powinien on wyglądać, jak kapelusz muchomora – w białe lub czarne kropki. Czytaj tekst, rozumiejąc znaczenie.

Gotowe ćwiczenia możesz pobrać stąd:

http://www.projektsukces.pl/czytanie/antycypacja1.pdf

http://www.projektsukces.pl/czytanie/antycypacja2.pdf

http://www.projektsukces.pl/czytanie/antycypacja3.pdf

Ćwiczenie antycypacji nie jest najważniejsze w opanowaniu szybkiego czytania. Jednak może pomóc i usprawnić szybkie czytanie, a zwłaszcza rozumienie tekstu. Dlatego polecam, aby przeznaczyć kilka tygodni na ćwiczenie antycypacji. Jeśli chcesz zostać mistrzem szybkiego czytania, umiejętność antycypacji jest Ci niezbędna.

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

Szybkie-Czytanie.eu – przez wiedzę do sukcesu!

Tags: , , ,

Leave a Comment