Szybkie Czytanie i Zapamiętywanie: Kluczowe Umiejętności Uczenia Się

Szybkie czytanie z zapamiętywaniem jest kluczową umiejętnością w uczeniu się. Uczniowie/studenci którzy umieją szybko czytać, najczęściej znacznie przewyższają w nauce tych, którzy tego nie potrafią. Mają znacznie lepsze wyniki w nauce.

Bez wątpienia, dla osób dorosłych które pracują, szybkie czytanie pozwala wykonać znacznie więcej pracy i zdobyć większe kwalifikacje. W artykule omawiam w skrócie kilka ważnych punktów, dotyczących nauki szybkiego czytania.

Wiele osób które mają problemy z szybkością czytania (czytają wolno), robi regresje czyli nieświadomie wraca do wcześniej przeczytanego tekstu. Jest to podstawowy błąd czytelniczy, znacznie spowalniający szybkość czytania.

Często błędem jest też zbyt długie skupianie się na pojedynczych słowach, co można porównać do „zagapienia się”. Zbyt długa fiksacja (zatrzymanie oczu podczas czytania) jest kolejnym spowalniaczem szybkości czytania.

Nauka szybkiego czytania pozwala zmniejszyć czas fiksacji, oraz zatrzymywać wzrok na całych grupach wyrazów zamiast na pojedynczych słowach. Likwidacja wspomnianej regresji, jest wyjątkowo łatwa i możliwa do wykonania od zaraz.

Podstawowym sposobem jest używanie wskaźnika. Może być nim dowolny długopis, ołówek, patyk do szaszłyków czy pałeczka do jedzenia. Oczywiście, najlepiej znaleźć coś co będzie wygodne w trzymaniu, i niezbyt grube aby nie zasłaniało tekstu. Natomiast na samym początku warto mieć jakikolwiek wskaźnik, niż pozostać bez żadnego.

Wskaźnikiem takim przejeżdżamy pod linią czytanego tekstu, skupiając się na czytaniu. Wskaźnik ułatwia odnajdywanie kolejnej linii tekstu, skupia wzrok, nadaje rytm i powstrzymuje nawyk regresji. Poza tym, oko kocha ruch i chętniej podąża za czymś, co się rusza. W tym wypadku za wskaźnikiem, podkreślającym czytany tekst.

Szybkie czytanie to również powiększanie swojego pola widzenia. W tym celu, stosuje się specjalne tabelki, diagramy, piramidki i inne ćwiczenia. U normalnego człowieka, pole centralnego widzenia jest niewielkie i pozwala na czytanie pojedynczych wyrazów. Stanowi ono zaledwie 20% całego pola widzenia. U wyćwiczonego czytelnika, jest ono znacznie szersze, dzięki czemu osoba taka może odczytywać całe grupy wyrazów za jednym zatrzymaniem.

W nauce szybkiego czytania duże znaczenie, jeśli nie największe, ma przełamanie barier psychologicznych. Ponieważ od dziecka uczeni jesteśmy powolnego czytania, często trudno jest uwierzyć, że można lepiej! Szybciej i skuteczniej! Ćwiczeniem które udowadnia nasze możliwości, jest tzw. ćwiczenie ze stukaniem.

Podczas wybijanego rytmu, naszym zadaniem jest zmieścić się w czasie od początku do końca linijki za każdym uderzeniem. Początkowo uderzenia są w długich odstępach czasu (np. 3 sek., zbliżone do naturalnego tempa), następnie przechodzą do coraz szybszych, aż do bardzo szybkich (np. 1 sek), a potem do pośrednich (np. 2 sek).

Ponieważ mózg przyzwyczaja się do prędkości, często nawet nie zauważa różnicy między pierwszym a ostatnim tempem. Czyli pod koniec ćwiczenia czytasz 2 razy szybciej niż na początku, z tym samym zrozumieniem i nawet o tym nie wiesz! Aby samemu przekonać się, możesz pobrać specjalne nagranie w dziale: ćwiczenia szybkiego czytania serwisu ProjektSukces.pl

Pozdrawiam,
Marcin Kijak

PS.: Omawanie podstawowych błędów czytelniczych oraz ćwiczenie szybkiego czytania prowadzone są na darmowych lekcjach szybkiego czytania, prowadzoncych przez trenerów Projektu: Geniusz
Jeśli nie było nas u Ciebie w szkole, to zapraszam do kontaktu!

Strona Projektu: www.projektgeniusz.pl

Tags: , , , ,

Leave a Comment