Szybkie Czytanie i Zdrowe Oczy: Jak To Pogodzić?

Zdrowe Oczy a Szybkie Czytanie

Zdrowe Oczy a Szybkie Czytanie

Poznaj Pięć Praktycznych Sposobów Na Zdrowe Oczy

Podczas czytania (nie tylko szybkiego) jednym z najintensywniej wykorzystywanych organów są oczy. Jeśli chcesz pracować nad poprawą szybkości czytania, musisz o nie zadbać. Gdy nadmiernie je obciążysz, organizm odpowie bólem, napięciem a nawet wadami wzroku.

Aby dbać o swoje oczy, podczas czytania pamiętaj o następujących regułach:

Szybkie czytanie i zdrowe oczy #1: Mrugaj!

To wydaje się oczywiste, ale w rzeczywistości tak nie jest. Często nieświadomie zapominamy mrugać i robimy to zbyt rzadko. Zamiast tego mrużymy oczy i coraz bardziej zwiększamy ich napięcie. Pamiętaj, że mruganie nawilża oczy, usuwa zanieczyszczenia i odpręża je.

Szybkie czytanie i zdrowe oczy #2: Zmiana fokusu

Co jakiś czas staraj się przebiec oczami po pomieszczeniu w którym czytasz. Dzięki temu zmieniasz refrakcję oka i skupienie soczewki, co zapobiega powstawianiu wad wzroku.

Szybkie czytanie i zdrowe oczy #3: Woda

Pamiętaj, że oczy składają się głównie z wody, tak jak i pozostała część układu nerwowego. Pij często czystą, niegazowaną wodę. Minimum to 1,5 litra dziennie. Inne napoje takie jak kawa czy herbata odwadniają organizm, więc nie można nimi zastąpić wody.

Szybkie czytanie i zdrowe oczy #4: Światło

Jeśli czytasz przy lampie, oświetlaj nie tylko książkę, ale i resztę pomieszczenia która jest w zasięgu Twojego wzroku. Wystarczy jedna, mała lampka która daje rozproszone światło. Unikaj światła jarzeniowego.

Szybkie czytanie i zdrowe oczy #5: Ćwiczenia

Aby poprawić funkcjonowanie oczu, wykonaj następujące ćwiczenia.

  • Kilka razy popatrz po w prawo do góry, w lewo na dół i odwrotnie (po przekątnych) a następnie wykonaj kilka obrotów zgodnie z ruchem wskazówek zegara i w drugą stronę.
  • Wyobraź sobie, że przed tobą jest znak nieskończoności (leżąca ósemka) i wódź po niej oczami, po kilka razy w obie strony.
  • Zakryj szczelnie oczy tak, abyś nic nie widział oprócz czerni. Mając nadal otwarte oczy (schowane pod dłońmi) pomrugaj nimi, poparz na różne strony. Ćwiczenie to nazywa się palming (od ang. palm = ręka).
  • Wyciągnij przed siebie rękę z kciukiem ku górze. Zmieniaj skupienie oczu, patrząc raz na kciuk, raz na przedmiot w oddali, raz na czubek nosa.

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

Trener technik szybkiej nauki i czytania

Tags: , , , , , , ,

1 Response to "Szybkie Czytanie i Zdrowe Oczy: Jak To Pogodzić?"

  • Adaś says:
Leave a Comment