Szybkie Czytanie – Jak zwiększyć motywację do nauki?

W nauce szybkiego czytania nie wystarczy tylko „chcieć szybko czytać”, ani zwykłe uświadomienie sobie korzyści. To działa tylko na nielicznych. Szybkie czytanie wymaga wiele pracy, systematyczności, samodyscypliny i wytrwałości w dążeniu do celu. A tego najczęściej nam brakuje…

Wiele osób wspomina o tzw. „słomianym zapale”. Porywają się za naukę szybkiego czytania, oczekując błyskawicznych efektów. Jednak tak łatwo i szybko niezwykłych efektów nie ma i nie będzie.

Owszem, możesz podwoić szybkość w 15-30 minut, przez zmianę strategii i stosowanie się do zasad szybkiego czytania. Taka zmiana może nastąpić nawet po krótkiej lekcji szybkiego czytania, jeśli naprawdę zaczniesz stosować się do wskazówek trenera.

Jednak już prędkość 1000 snm lub więcej z wysokim zrozumieniem, wymaga kilku tygodni pracy. Również utrzymanie wysokiego tempa wymaga zmiany nawyków. A taka zmiana nastąpi tylko poprzez powtarzanie określonego wzorca. Nowego wzorca procesu czytania. Wiadomo bowiem, że wytworzenie nowego nawyku wymaga ok. 3 tygodni powtarzania tej samej czynności, w ten sam sposób i w analogicznych warunkach.

Aby wytrwać w tym zmaganiu z samym sobą, potrzebujesz silnej motywacji. Najlepszym sposobem jest tu dwubiegunowa motywacja. To przysłowiowy kij i marchewka, która działa na osiołka.

Jak zbudować silną motywację dwubiegunową?

Najlepszym i jednocześnie humanitarnym sposobem (a nie chcemy przecież się znęcać nad sobą ;) jest praca z wyobraźnią. Tutaj wykorzystujesz fakt, że mózg nie odróżnia rzeczywistości od dobrej fikcji.

A oto recepta na dwubiegunową motywację w 3 krokach:

1)     Stwórz obraz przyszłości (np. 10 lat później), w którym nie nauczyłeś się szybkiego czytania. Przepuściłeś między palcami tą okazję. Teraz uczysz się, studiujesz lub pracujesz. Jesteś zawalony pracą. Zobacz biurko pełne stosów papierów, które Cię otaczają. Zobacz wściekłego szefa lub nauczyciela, który na Ciebie wrzeszczy. Krzyczy, że znowu nie przeczytałeś i nie zrobiłeś tego, czego wymagał.

Zobacz, jak wyśmiewają się z Ciebie znajomi, rodzina. Oni wszyscy już potrafią szybko czytać i dostosowali się do potrzeb rynku, epoki. A Ty nadal czytasz w żółwim tempie. Nie masz wolnego czasu, pracujesz po nocach. Jesteś niewyspany, zirytowany, wściekły na siebie i świat. Zarabiasz grosze, ledwie wiążesz koniec z końcem. Partner/a Cię rzuca dla kogoś innego.

Czytanie sprawia Ci ból, cierpienie, jest nieprzyjemne, przyprawia o zawroty głowy.

Pamiętaj: Ten obraz musi być jak najbardziej nieprzyjemny, odstraszający. W obrazie to Ty jesteś aktorem, a nie tylko obserwatorem (1 perspektywa, asocjacja). Musisz poczuć silne, negatywne emocje. To podstawa. Ten obraz tworzysz tylko raz. Do obrazu dodaj akcję i spraw, aby stał się filmem. Powiększ go do olbrzymich rozmiarów i przybliż do siebie. Dobrze, jeśli otoczysz go ramą w kolorze, którego nie lubisz lub kojarzy się negatywnie (np. czarny, szary, brudny). Do obrazu dodaj dźwięki, zapachy, dotyk – wszystko nieprzyjemne, odrażające.

2)     Weź młotek do ręki i stłucz ten obraz. Niech rozpryśnie się w pył. Usłysz przy tym hałas rozbijającego się szkła.

3)     Utwórz kolejny obraz – teraz przyjemny, pociągający, atrakcyjny. Zobacz siebie w przyszłości, gdy potrafisz szybko czytać. Jaka to jest prędkość i procent zrozumienia? Zobacz, jak z przyjemnością czytasz, błyskawicznie przerzucając kartki.
Zobacz szefa lub nauczyciela, który Cię chwali, daje podwyżkę. Znajomi, przyjaciele, rodzina, partner życiowy – gratulują Ci, podziwiają, pytają jak to możliwe że tak szybko czytasz. Wzbudzasz w nich podziw a nawet lekką zazdrość, że to nie oni tak potrafią.

Wyobraź sobie jak spędzasz wakacje w wymarzonym miejscu i z wymarzoną osobą. Masz mnóstwo czasu, bo wszystkie sprawy załatwiasz błyskawicznie. Masz wszystko, czego pragniesz.

Pamiętaj: Obraz musi być maksymalnie przyjemny, pociągający, wspaniały. Musisz poczuć prawdziwe emocje. Niech to będzie kolorowy film, pełen akcji, zabawy, olbrzymi, blisko Ciebie a Ty jesteś tam aktorem (w 1 osobie). Poczuj uściski od najbliższych, całusy, usłysz ich gratulacje.

Obraz ten powtarzaj jak najczęściej. Najlepiej chociaż 1 dziennie przez 2 tygodnie, lub dłużej. Przypominaj sobie ten obraz przed każdą sesją czytania.

Jeśli zastosujesz się do moich wskazówek, uzyskasz silną motywację do działania. Pamiętaj, to nie technika działa, tylko człowiek. Dostałeś ode mnie silne, niezwykle skuteczne narzędzie. Wykorzystaj go w pełni i do końca!

Pozdrawiam,
Marcin Kijak

Trener technik szybkiej nauki i czytania

Tags: , , , , ,

Leave a Comment