Szybkie czytanie :: Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Ponieważ często dostaję podobne pytania o szybkie czytanie, postanowiłem zebrać je razem abyś i Ty skorzystał.

Czy każdy może się nauczyć szybkiego czytania?

Tak, każda osoba o zdrowych zmysłach (wzrok) może posiąść umiejętność szybkiego czytania. Jedynie osoby z wadami wzroku mogą mieć problemy, m.in. nauka szybkiego czytania może zająć im więcej czasu, a także mogą osiągnąć mniejsze prędkości.

Jaka jest przeciętna prędkość czytania?

W krajach europejskich prędkość czytania u osób dorosłych wynosi od 180 do 220 słów na minutę.

Jakie są rekordy szybkiego czytania?

Szybkie czytanie – 3 przykładowe rekordy:

  • Dariusz Konarzewski z Warszawy; 29 000 SNM, 80 % WRT
  • Katarzyna Sobolewska, uczennica I LO w Bolesławcu; 35 483 SNM;  95,2% WRT!
  • Obecny rekord Polski i jednocześnie świata – Kamila Kornet z Warszawy 46 482 SNM

Jak najszybciej mogę przyśpieszyć prędkość czytania?

To co możesz zrobić od teraz, to poznać najczęstsze błędy czytelnicze i zacząć ich unikać. Zacznij od dzisiaj czytać ze wskaźnikiem, stawiaj cel czytania zanim zabierzesz się do jakiejkolwiek lektury, rób rozgrzewkę. Dzięki temu już na wstępie przyśpieszysz od 30 do 50 procent.

Czy szybkie czytanie związane jest z utratą zrozumienia?

Naukę szybkiego czytania można podzielić na dwa etapy:
- Pierwszy: przełamanie starych nawyków, barier i praca nad prędkością czytania.
- Drugi etap, to wzrost zrozumienia. Początkowo zwiększając prędkość czytania, następuje spadek zrozumienia. Jednak wraz z ćwiczeniami – powraca on do poprzedniego poziomu, a nawet wzrasta – co udowadniają zawody w szybkim czytaniu, gdzie uczestnicy mają o wiele większe zrozumienie niż przeciętni ludzie.

Jak koncentracja wpływa na szybkie czytanie?

Szybkie czytanie i koncentracja zawsze idą w parze. Koncentracja ma kluczowe znaczenie, zapewnia ona bowiem zrozumienie tekstu, bez którego czytanie nie miałoby sensu. Od koncentracji zależy też prędkość czytania.

Ile czasu zajmuje zwiększenie szybkości czytania o połowę?

Już samo przestrzeganie zasad i unikanie błędów czytelniczych to wzrost prędkości czytania o 30 do 50% (a czasem i więcej!). Na szkoleniach Projektu Geniusz oraz darmowych lekcjach prowadzonych w placówkach oświatowych, już jedno krótkie ćwiczenie zwiększa prędkość czytania o ok. 50%, a u niektórych osób nawet o 100%! Jest to tzw. ćwiczenie ze stukaniem, które polega na czytaniu w 3 rytmach, z których pierwszy jest normalny, drugi bardzo szybki, a trzeci – średnio szybki. W ten sposób umysł przyzwyczaja się do większej prędkośći.

Co jest najważniejsze w nauce szybkiego czytania?

Szybkie czytanie jako umiejętność, wymaga systematyczności. Aby opanować tą umiejętność, najlepiej jest codziennie poświęcić ok 15 minut na ćwiczenia. Lepiej ćwiczyć krótko lecz codziennie, niż kilka godzin ale co tydzień.

Czy szybkie czytanie dotyczy każdego typu książek?

Szybkie czytanie to również umiejętność dostosowania prędkości do kontekstu. Literaturę piękną lub bardzo trudną – np. techniczną – czytamy wolniej. Poradniki można czytać bardzo szybko, a artykuły można skanować – wyciągając najważniejsze informacje. Najważniejsze jest pytanie: co chce z danej książki/artykułu wyciągnąć i ustalenie celu, a następnie dopasowanie prędkości do celu a także typu i charakteru książki.

Czy można nauczyć się szybkiego czytania z książek?

Można, niestety mało kto uczy się z samych książek wystarczająco efektywnie. Najczęściej czytelnicy zatrzymują się na prędkości 500-600 słów na minutę. Kurs szybkiego czytania na żywo – umożliwia reagowanie trenera na indywidualne potrzeby uczestników, dopasowanie strategii, odpowiedź na pytania.

Czym jest Projekt Geniusz który promuje pan na swoich stronach?

Projekt Geniusz to ogólnopolska inicjatywa, której założeniem jest poprawa systemu edukacji i kompetencji młodzieży. Aktualnie trenerzy Projektu Geniusz prowadzą darmowe lekcje szybkiego czytania, technik pamięciowych, map myśli – w placówkach oświatowych (gimnazja, licea, uczelnie wyższe) oraz pełne, 16 godzinne warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. Więcej informacji: www.projektgeniusz.pl

Pozdrawiam

Marcin Kijak

Szybkie-Czytanie.eu – Przez wiedzę do sukcesu!

Tags: ,

2 Responses to "Szybkie czytanie :: Najczęstsze pytania i odpowiedzi"

Leave a Comment