Szybkie Czytanie :: Pięć Potężnych Porad

Witam serdecznie!

Dzisiaj mam dla Ciebie 3 P, czyli Pięć Potężnych Porad dotyczących szybkiego czytania. Jeśli zastosujesz się do nich, gwarantuję Ci zwiększenie tempa czytania i procent zrozumienia tekstu. Zrób sobie notatki, a najlepiej mapę myśli z tego artykułu.

Szybkie czytanie :: Porada nr 1

Zrelaksuj się przed sesją czytania. Szybkość czytania i zrozumienie zależy w dużej mierze od stanu fizjologicznego ciała i umysłu. Osoba zmęczona będzie czytać wolniej i zrozumie znacznie mniej, niż ktoś wypoczęty i zrelaksowany.

Jeśli przychodzisz zestresowany ze szkoły, uczelni czy pracy, nie jest to dobry moment na szybkie czytanie. Odłóż je na później, lub poprzedź sesją relaksacji, medytacji czy hipnozy. Relaksacja jest jak reset przeciążonego komputera.

Szybkie czytanie :: Porada nr 2

Zanim zabierzesz się za czytanie książek, przejrzyj spis treści. Dzięki temu dowiesz się, o czym dokładnie jest książka i czy jest warto ją czytać. Co więcej, budujesz w podświadomości strukturę materiału, która pomoże Ci więcej zapamiętać i porządkuje wiedzę. Przeczytanie spisu treści jest jak postawienie rusztowania, zanim wybuduje się budynek.

Szybkie czytanie :: Porada nr 3

Skup się na słowach kluczowych. Najczęściej tylko 20-40 procent słów jest nośnikiem informacji. Pozostałe, to słowa wypełniacze które służą do budowy struktury gramatycznej zdania, wypełniają luki, wprowadzają w tekst, łączą poszczególne myśli autora.

Ćwicz skanowanie tekstu, aby wytrenować swoje filtry percepcyjne. To one odpowiadają za to, aby przenosić odbierane ze środowiska informacje do świadomości. W tym celu natura stworzyła w mózgu strukturę, zwaną układem siatkowanym. Jest ona jak sito, które przesiewa informacje mające trafić do świadomego umysłu. Reszta trafia do podświadomości i nie zdajesz sobie z niej sprawy.

Filtry percepcyjne możesz trenować przez tzw. ćwiczenie skanowania tekstu.

Najprostsze ćwiczenie: weź starą, niepotrzebną gazetę. Włącz stoper i przez określony czas (np. 3 minuty) podkreślaj w tekście same literki ‚a’. Następnie literki ‚r’. Itd. – wybieraj losowo litery, znaki interpunkcyjne, a nawet czasowniki, rzeczowniki, etc.

Wyniki zapisuj na kartce i co tydzień porównuj – ile więcej liter udało Ci się podkreślić w kolejnych tygodniach w tej samej jednostce czasu. Inne ćwiczenia znajdziesz w darmowym kursie szybkiego czytania i w materiałach dodatkowych.

Szybkie czytanie :: Porada nr 4

Ustalaj cele i bądź skoncentrowany na nich. Cele zwiększają Twoją koncentrację i stopień zrozumienia tekstu. Im dokładniej wyznaczysz cel i poświęcisz mu czas, tym lepiej zrozumiesz!

Ustalaj też cele szybkości czytania. Co miesiąc wyznaczaj sobie wyższe tempo czytania. Ćwicz wytrwale i nie poddawaj się! Bądź cierpliwy w dążeniu do celów.

Zapisz się na darmowy kurs wyznaczania i osiągania celów

Szybkie czytanie :: Porada nr 5

Ćwicz, ćwicz, ćwicz!

Szybkie czytanie musi utrwalić się w Twojej podświadomości. Pomyśl tylko… Jeśli przez X lat czytałeś z marną prędkością, np. 200 snm i przez te wszystkie lata utrwalałeś złe nawyki… To oczywiste, że w dzień czy nawet tydzień tego nie zmienisz.

Wytrwałość w dążeniu do celu, w tym wypadku szybkiego czytania, to klucz do sukcesu! Pewnie jak każdy, będziesz mieć lepsze i gorsze dni. Dni sukcesów i dni porażek. Ale pamiętaj, aby nigdy się nie poddawać! Nigdy!

Uwierz w siebie! Jeśli choć jedna osoba potrafi coś osiągnąć, Ty również to potrafisz! Masz w sobie wszystkie potrzebne zasoby. A przecież dzisiaj szybkie czytanie praktykują miliony osób na całym świecie! A więc tym bardziej, możesz to osiągnąć. Musisz gorąco tego pragnąć i ćwiczyć wytrwale, aby w końcu osiągnąć sukces!

Poniżej znajdziesz prostą mapę myśli tego rozdziału.

Szybkie Czytanie 5 Potężnych Porad

Szybkie Czytanie 5 Potężnych Porad

Pozdrawiam i życzę samych sukcesów!

Marcin Kijak
Certyfikowany trener szybkiego czytania

Tags: , , ,

Leave a Comment