Szybkie Czytanie: Pytania i odpowiedzi cz. 5

Dzisiaj kolejna dawka pytań do mnie i odpowiedzi. Zapraszam do lektury!

Szybkie czytanie - pytania i odpowiedzi

Pytania i Odpowiedzi

Czy szybkie czytanie pomoże mi w szybszym zapamiętywaniu materiałów szkolnych?

Oczywiście, że tak. Uczenie się poprzez czytanie, to podstawowy sposób nauki w dzisiejszych czasach, promowany przez oficjalną edukację. Dlatego, jeśli opanujesz szybkie czytanie, będziesz w stanie przyswoić dowolny materiał ze szkoły w znacznie szybszym tempie.

Dodatkowo, jeśli nauczysz się podstaw technik pamięciowych i tworzenia map myśli, będziesz mieć znacznie większe możliwości, niż przeciętna osoba. Techniki pamięciowe to sposób na szybkie zapamiętywanie, a mapy myśli redukują nawet o 90% czasu na tworzenie i powtarzanie notatek.

Czy wszyscy mogą nauczyć się szybko czytać? Co jeśli jestem dyslektykiem?

To zależy głównie od stopnia zaawansowania dysleksji. Osoby z mniejszą dysleksją radzą sobie znakomicie. Osoby z bardziej zaawansowanym problem, muszą najpierw zlikwidować dysleksję. Jeśli mylą się słowa, mózg przestawia je „do góry nogami”, to zarówno standardowe, jak i szybkie czytanie jest bardzo utrudnione.

Natomiast już samo wyeliminowanie podstawowych błędów czytelniczych, używanie wskaźnika, stawianie celu czytania – itp. techniki mogą bardzo pomóc.

Jestem ciekawa w jaki sposób nie znając dobrze języka, można szybko czytać?

Samo pozbycie się złych nawyków czytelniczych, ustalenie celu i używanie wskaźnika zwiększa tempo – nawet w języku, którego się dobrze nie zna.

Oczywiście, jeśli mamy ograniczony zasób słownictwa, nie ma tu mowy o biciu rekordów. Jednym z podstawowych założeń szybkiego czytania, jest doskonała znajomość słownictwa. Dlatego takie osoby jak Tony Buzan przykładają do słownictwa dużo wagi i w jego książkach są całe rozdziały poświęcone budowaniu zasobów słownictwa. Np. poznawanie słowotwórstwa, łacińskich rdzeni, przedrostków i przyrostków.

Tak więc podsumowując, zasady i nawyki szybkiego czytania pomagają w każdym języku, natomiast aby zostać mistrzem, potrzebna jest znajomość słownictwa.

W jaki sposób mogę osiągnąć zwiększone tępo czytania bez spadku zrozumienia treści?

Cała idea czytania (nie tylko szybkiego czytania) polega na odbiorze i zrozumieniu treści. W trakcie nauki szybkiego czytania nastąpi okresowy spadek zrozumienia. Natomiast wraz z kolejnymi ćwiczeniami, z czasem zrozumienie wzrośnie i finalnie może być wyższe, niż przy wolnym czytaniu.

Przykład: Rekordzistka, Katarzyna Sobolewska z Warszawy przy prędkości ponad 35 tys. snm, miała zrozumienie 95%.

Z szybkim czytaniem wiąże się też koncentracja uwagi. Przy dużej prędkości, tak jak podczas jazdy samochodem – jest większa, niż przy niskiej. A koncentracja ma bezpośredni wpływ na zrozumienie tekstu.

Tak więc jedyną receptą jest pozbycie się błędnych nawyków, czytanie według strategii i ćwiczenia praktyczne.

Jeśli i Ty masz do mnie pytanie, zadaj mi je na tej stronie: Zapytaj Marcina o Szybkie Czytanie

Tags: , , , ,

Leave a Comment