Szybkie Czytanie: Pytania i Odpowiedzi cz. 8

Szybkie czytanie - pytania i odpowiedzi

Pytania i Odpowiedzi

Dzisiaj postanowiłem opublikować kilka kolejnych pytań i odpowiedzi na temat szybkiego czytania.Przyznam, że ostatnio rzadko publikuję na blogu. A to za sprawą pracy nad nowym, dużym projektem związanym z szybką nauką. O tym jednak innym razem :)

Zapraszam do czytania i komentowania, oraz zadawania swoich pytań na stronie: Zapytaj Marcina

 

Pytanie: Bardzo lubię czytać. Czy umiejętność szybkiego czytania nie pozbawi mnie tej przyjemności?

Nie. Umiejętność szybkiego czytania może tylko pozytywnie wpłynąć na przyjemność, płynącą z lektury. Po pierwsze, możesz nadal czytać w wolnym tempie to, co lubisz, a jedynie to, czego nie lubisz (np. lektury szkolne) możesz czytać szybko.

Po drugie, szybkie czytanie pozwala zwiększyć prędkość akcji, którą odtwarzasz w umyśle. Jeśli do tej pory byłaś przyzwyczajona do oglądania akcji ‘w zwolnionym tempie’, przyśpieszenie jej to większa ilość emocji w jednostce czasu, czyli zwiększenie przyjemności czytania!

Bardzo często powtarzam, że umiejętność szybkiego czytania to zwiększenie swojej elastyczności w tym zakresie. Czyli przestawienie się z pojazdu jednobiegowego, na wielobiegowy. Możesz dostosować biegi (prędkość) w zależności od kontekstu, w jakim się aktualnie znajdujesz i Twoich potrzeb.

 

Pytanie: Jak długo trzeba ćwiczyć, aby zwiększyć szybkość czytania dwukrotnie? Jakie najlepiej zastosować ćwiczenia? Jak długo je wykonywać w ciągu dnia?

Jeśli dopiero zaczynasz naukę szybkiego czytania i Twoja prędkość jest w granicach 200 słów na minutę, to wystarczy zastosować kilka prostych technik i natychmiast podwoisz prędkość. Oto one:

  • Po pierwsze, używaj wskaźnika. Dzięki temu unikniesz regresji, czyli wracaniu do przeczytanego tekstu. Już sam wskaźnik może przyśpieszyć min. 30% prędkość czytania.
  • Po drugie, ustal cel czytania. Napisz w kilku zdaniach, dlaczego chcesz przeczytać daną lekturę, co Ci to da, co w ten sposób osiągniesz.
  • Po trzecie, zastosuj rozgrzewkę przed tekstem. To przyzwyczai umysł do szybkości i rozgrzeje mięśnie.
  • Po czwarte, skoncentruj się, usuń wszystko co Ci przeszkadza w otoczeniu. Zainteresuj się dana lekturą. Jeśli będzie wciągająca, szybciej przeczytasz. Zadaj sobie pytania, typu: dlaczego, co i jak.

Jeśli chodzi o ćwiczenia, to najskuteczniejsze w tym wypadku jest ćwiczenie ze stukaniem, zwane przez moich kursantów „dzięciołem”. Do niego potrzebujesz metronomu, drugiej osoby, albo nagrania dostępnego za darmo na mojej stronie:  Ćwiczenia z szybkiego czytania

Zasada ćwiczenia polega na wystukiwaniu rytmu w tempie, którego stosunek wynosi: 3:1:2. Np. 3 sekundy, 1 sekunda, 2 sekundy. Lub 1,5 sekundy, 0,5 sekundy, 1 sekunda. Czytasz w tempie rytmu jeden wers na jedno uderzenie.

Na początku tempo jest zwyczajne (np. 3 sek. Na wers, czyli ok. 200 snm), w drugim etapie tempo jest bardzo szybkie (np. 1 sek., 400 snm), a w następnym pośrednie.

Mózg przyzwyczaja się do szybkiego a punktem odniesienia jest pierwsze tempo. W ten sposób zostaje oszukany i czyta w trzecim etapie z podobnym zrozumieniem jak w pierwszym.

Polecam Ci przeczytanie tego poradnika: 7 strategii czytania

Pozdrawiam,

Marcin Kijak

SzybkieCzytanieBlog.pl

 

 

 

 

Tags: , , , ,

2 Responses to "Szybkie Czytanie: Pytania i Odpowiedzi cz. 8"

    • szybkieczytanieblog says:
Leave a Comment