Szybkie Czytanie – techniki przeszukiwania i przemykania po tekstach

przemykanie po tekście

przemykanie po tekście

Każdy tekst który czytasz, jest inny. Wszystkie publikacje różnią się wielkością stron, wielkością i krojem czcionki, interlinią, akapitami, strukturą tekstu, etc. Dlatego nie możesz i nie powinieneś czytać wszystkiego tak samo. To podstawowy błąd kiepskich czytelników.

Co jest celem czytania?

Jeden artykuł czytasz, aby odnaleźć potrzebne Ci informacje. Drugi jest tak interesujący, że czytasz od deski do deski. Z jednej książki chcesz „wyciągnąć” tylko odpowiedzi na pytania, które zadał Ci profesor. Drugą dogłębnie studiujesz, bo każde słowo może mieć znaczenie…

A więc, każdy tekst jest inny i różnią się też cele, dla których go czytasz. W każdym jednak przypadku, warto zacząć od przeszukiwania i przemykania po tekście. Pomoże Ci to w spełnieniu Twoich oczekiwań, co do publikacji.

Zostań zwiadowcą

Wyobraź sobie, że jesteś dowódcą armii z przed kilku epok i chcesz zdobyć nowy ląd. Jednak nie wiesz, czy jest on już zamieszkany, jak jest ukształtowany i czy można tam znaleźć wytaczająco dużo pożywienia dla żarłocznego wojska… Wybranie się „w ciemno” mogło by być tragiczne w skutkach.

Dlatego najpierw postanawiasz wysłać w nowe tereny zwiadowców. Ich zadaniem jest zbadać nową krainę, ocenić jej zasoby i rozpoznać ewentualne zagrożenia. Teraz, uzbrojony w „mapę” możesz ruszyć z całym wojskiem na wstępnie poznany teren.

Tak samo jest z czytaniem. Techniki które zaraz poznasz, pomogą Ci wstępnie zapoznać się z tekstem. Mogą oszczędzić Ci rozczarowania, straconego czasu i pomóc w lepszym zrozumieniu tekstu – już podczas czytania.

Przeszukiwanie i przemykanie po tekście

Przeszukiwanie to prosta technika, którą intuicyjnie używasz, szukając swojego nazwiska na liście, czy dawniej – numeru telefonu w książce. Przemykanie po tekście, to proces mający za zadanie zdobyć ogólne informacje o całości materiału i jego strukturze.

Zaawansowani czytelnicy najczęściej używają obu metod, aby zminimalizować czas potrzebny na uzyskanie potrzebnych im informacji i maksymalnie zwiększyć korzyści z czytanego tekstu. Są też one doskonałym sposobem na rozwijanie mózgu i przygotowanie „gruntu” pod techniki szybkiej nauki.

Jak przeglądać materiał?

Zanim zabierzesz się za jakąkolwiek książkę czy artykuł, przejrzyj całość od początku do końca. Zwróć uwagę na takie elementy, jak:

 • tytuł, podtytuł: co jest przedmiotem publikacji?
 • Spis treści: jaka jest struktura tekstu? Jakie tematy są w nim omawiane?
 • Tekst z tyłu okładki, przedmowa, wstęp: o czym pisze autor? Dlaczego? Co chce nam przekazać?
 • Indeks, spis haseł: jakie są słowa kluczowe tekstu?
 • tytuły rozdziałów, podtytuły: co może dla Ciebie być najważniejsze?
 • Bibliografia: jakie są źródła tekstu?
 • Data publikacji: czy tekst jest nadal aktualny?
 • Ramki, wytłuszczenia, tekst na marginesach: Co wg autora jest najważniejsze? Jakie elementy są wyróżnione?
 • Ilustracje, diagramy, wykresy: jak i czym zilustrowana jest treść?
 • Streszczenia, podsumowania, pytania kontrolne: czego powinna Cię nauczyć lektura?

Poświęć na taki przegląd kilka minut. Dopiero na tym etapie zdecyduj, czy warto ją czytać, czy będzie to tylko strata Twojego czasu i być może pieniędzy, jeśli ją chcesz kupić.

Przykładowa strategia czytania i zapamiętywania z zastosowaniem w/w technik:

 1. Ustal cel czytania, który zdeterminuje Twoje dalsze kroki
 2. Przejrzyj najważniejsze, w/w elementy lektury pod kątem swojego celu i odpowiedz sobie na pytanie: Czy przeczytanie tego tekstu spełni moje oczekiwania?
 3. Jeśli tak, wykonaj wstępną mapę myśli, korzystając z dotychczasowej wiedzy. Dzięki temu już w trakcie czytania będziesz tworzyć nowe skojarzenia, stawiać właściwe pytania i lepiej zrozumiesz całość zagadnienia.
 4. Przeczytaj tekst według najlepszej dla Ciebie metody.
 5. Stwórz kolejną mapę myśli, na której połączysz nowo zdobyte informacje z tymi, które już posiadasz. Ew. możesz też rozbudować wcześniejszą mapę, choć lepsze jest stworzenie nowej.
 6. Uzupełnij „brakujące ogniwa” w treści, odpowiedz na najważniejsze pytania związane z celem czytania i ponownie rozbuduj mapę myśli.

Na koniec pamiętaj, że najlepsza strategia czytania i nauki będzie taka, którą sam do siebie dostosujesz. Testuj, czytaj i baw się!

Pozdrawiam
Marcin Kijak
SzybkieCzytanieBlog.pl

PS.: Jedną z najlepszych strategii nauki przez czytanie możesz poznać tutaj:  MultiCzytanie >>

Tags: , ,

Leave a Comment